German Darts Championship Draw & Schedule

July 06 2013

** THIS STORY WAS SUPERCEDED BY AN ANNOUNCEMENT OF SCHEDULE CHANGES MADE ON SEPTEMBER 3 - click here for updated story **

PHIL TAYLOR will begin the defence of his German Darts Championship European Tour title against David Pallett in Hildesheim in September, while Michael van Gerwen has drawn Terry Temple in the first round of the £100,000 event.

The sixth European Tour event of the year will be held from September 6-8 at Halle 39 in Hildesheim, Germany.

The event features the top 32 qualifiers from the One-Year ProTour Order of Merit, along with 20 UK Qualifiers, while the field will be completed on Thursday September 5 by four Home Nation Qualifiers and eight European Qualifiers.

With the UK Qualifier having been played in Crawley recently, the first round draw has seen last year's German Darts Championship winner Taylor - who defeated Dave Chisnall to win the event in Berlin last year and was also the recent Gibraltar Darts Trophy winner - paired up with Shropshire youngster David Pallett.

Chisnall has drawn Dean Winstanley in a tasty first round tie, while number one seed van Gerwen takes on York's Terry Temple, who is enjoying a good year on the PDC ProTour.

Number two seed Simon Whitlock plays left-hander Alan Tabern, while Robert Thornton, Wes Newton, Adrian Lewis, Andy Hamilton, Justin Pipe, Kim Huybrechts, Brendan Dolan and Terry Jenkins all drew European Qualifiers.

Mervyn King, Paul Nicholson, James Wade and Mark Walsh will meet German opposition in the first round after being paired with Host Nation Qualifiers, while Raymond van Barneveld takes on Dennis Smith, Ronnie Baxter meets Michael Smith and Colin Lloyd will play Daryl Gurney.

The first round of the event will be split across two stages in two sessions on Friday September 6, with the second round being played in two sessions on Saturday September 7.

The tournament will then conclude on Sunday September 8, with the third round taking place in the afternoon session and the quarter-finals, semi-finals and final being held in the evening session.

Tickets for the German Darts Championship are available through www.pdc-europe.net.

2013 German Darts Championship
September 6-8, Halle 39, Hildesheim
First Round Draw & Tournament Bracket

Michael van Gerwen (1) v Terry Temple
Colin Osborne (32) v Nigel Heydon
Phil Taylor (16) v David Pallett
Andy Hamilton (17) v European Qualifier 7
John Part (8) v Darren Webster
Andy Smith (25) v Michael Barnard
Mervyn King (9) v Host Nation Qualifier 1
Steve Beaton (24) v John Henderson
Wes Newton (5) v European Qualifier 4
Kevin Painter (28) v Kevin Dowling
Raymond van Barneveld (12) v Dennis Smith
Justin Pipe (21) v European Qualifier 6
Dave Chisnall (4) v Dean Winstanley
Arron Monk (29) v John Scott
Paul Nicholson (13) v Host Nation Qualifier 3
Stuart Kellett (20) v Matthew Edgar
Simon Whitlock (2) v Alan Tabern
Mark Webster (31) v Mark Dudbridge
Ronnie Baxter (15) v Michael Smith
Colin Lloyd (18) v Daryl Gurney
Kim Huybrechts (7) v European Qualifier 1
Terry Jenkins (26) v European Qualifier 8
Peter Wright (10) v Ricky Evans
James Wade (23) v Host Nation Qualifier 2
Jamie Caven (6) v Darren Johnson
Mark Walsh (27) v Host Nation Qualifier 4
Adrian Lewis (11) v European Qualifier 3
Brendan Dolan (22) v European Qualifier 2
Robert Thornton (3) v European Qualifier 5
Richie Burnett (30) v James Richardson
Ian White (14) v Matt Clark
Gary Anderson (19) v Steve Brown

Schedule of Play
Friday September 6

First Round
Afternoon Session (1pm-5pm)
Main Stage
Ronnie Baxter v Michael Smith
Colin Lloyd v Daryl Gurney
Kim Huybrechts v European Qualifier 1
John Part v Darren Webster
Mark Walsh v Host Nation Qualifier 4
Dave Chisnall v Dean Winstanley
Kevin Painter v Kevin Dowling
Wes Newton v European Qualifier 4

Stage Two
Colin Osborne v Nigel Heydon
Steve Beaton v John Henderson
Arron Monk v John Scott
Justin Pipe v European Qualifier 6
Stuart Kellett v Matthew Edgar
Mark Webster v Mark Dudbridge
Andy Smith v Michael Barnard
Gary Anderson v Steve Brown

Evening Session (7pm-11pm)
Main Stage
Mervyn King v Host Nation Qualifier 1
Paul Nicholson v Host Nation Qualifier 3
Raymond van Barneveld v Dennis Smith
Adrian Lewis v European Qualifier 3
Phil Taylor v David Pallett
Michael van Gerwen v Terry Temple
Simon Whitlock v Alan Tabern
James Wade v Host Nation Qualifier 2

Stage Two
Andy Hamilton v European Qualifier 7
Terry Jenkins v European Qualifier 8
Peter Wright v Ricky Evans
Jamie Caven v Darren Johnson
Brendan Dolan v European Qualifier 2
Robert Thornton v European Qualifier 5
Richie Burnett v James Richardson
Ian White v Matt Clark

Saturday September 7
Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm)
Huybrechts/EQ1 v Jenkins/EQ8
Part/D Webster v A Smith/Barnard
Caven/Johnson v Walsh/HNQ4
King/HNQ1 v Beaton/Henderson
White/Clark v Anderson/Brown
Baxter/M Smith v Lloyd/Gurney
Chisnall/Winstanley v Monk/Scott
Nicholson/HNQ3 v Kellett/Edgar

Evening Session (7pm-11pm)
Whitlock/Tabern v M Webster/Dudbridge
Newton/EQ4 v Painter/Dowling
van Barneveld/D Smith v Pipe/EQ6
van Gerwen/Temple v Osborne/Heydon
Wright/Evans v Wade/HNQ2
Taylor/Pallett v Hamilton/EQ7
Lewis/EQ3 v Dolan/EQ2
Thornton/EQ5 v Burnett/Richardson

Sunday September 8
Afternoon Session (1pm-5pm)
Third Round
As per draw bracket

Evening Session (7pm-11pm)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final
As per draw bracket

All games the best of 11 legs.

 

Loading... Loading...