UK Masters European Tour One NetZone

March 10 2013

THE first European Tour event of 2013 sees 64 players competing at the Butlins Minehead Resort for £100,000 in prize money from March 8-10.

The first round is split across two stages, in the Skyline Arena and Reds Bar, in two sessions on Friday.

The action is then centred on the Skyline Arena stage on Saturday and Sunday, with the second round being held across two sessions on Saturday before the tournament concludes on Sunday with the last 16 in the afternoon session and quarter-finals, semi-finals and final in the evening session.

Follow the latest fixtures, results and other information below throughout the weekend, along with links to round-ups of the best action.

Get Involved!
Join the conversation with the PDC's official Facebook and Twitter pages throughout the weekend, and use the #UKMastersDarts hashtag.

Live Scores
Follow Live Scores online throughout the weekend with the PDC's Official Live Scores website.

TV Coverage
Although there is no live broadcast coverage of European Tour events, the PDC expect to be able to offer highlights from selected games in www.LIVEPDC.TV following ther event.

Photo Gallery
Click here for Photo Gallery

UK Masters - European Tour Event One
Schedule of Play
Friday March 8
First Round
Afternoon Session (12pm-5pm)
Main Stage
Vincent van der Voort 2-6 Tony West
Paul Nicholson 3-6 David Pallett
Kim Huybrechts 4-6 John Part
Peter Wright 0-6 Stuart Kellett
Justin Pipe 2-6 Bernd Roith
Dave Chisnall 6-5 Darren Webster
Terry Jenkins 6-1 Kevin McDine
Ian White 4-6 Arron Monk
Mervyn King 6-5 Michael Smith
Kevin Painter 6-5 Steve West
Click here for Friday Round-Up

Stage Two
Brendan Dolan 6-1 Reece Robinson
James Hubbard 3-6 Nigel Heydon
Mark Webster 6-2 Simon Craven
Jamie Caven 6-5 Jim Walker
Richie Burnett 6-0 Michael Rasztovits
Colin Osborne 3-6 Mensur Suljovic
Click here for Friday Round-Up

Evening Session (7pm-12am)
Main Stage
Michael van Gerwen 6-5 Jelle Klaasen
Gary Anderson 6-1 Ian Moss
Robert Thornton 6-0 John Henderson
Wes Newton 6-4 Ross Smith
Simon Whitlock 6-3 Jarkko Komula
Adrian Lewis 6-5 Dave Honey
Raymond van Barneveld 6-1 Tomas Seyler
Phil Taylor 6-1 Andy Pearce
Andy Hamilton 6-0 Daryl Gurney
James Wade 6-4 Adam Hunt
Click here for Friday Round-Up

Stage Two
Ronnie Baxter 6-4 Alan Tabern
Wayne Jones 6-3 Jyhan Artut
Colin Lloyd 6-3 Brian Woods
Mark Walsh 6-2 Paul Rowley
Andy Smith 6-1 Keith Rooney
Steve Beaton 4-6 Kurt Van De Rijck
Click here for Friday Round-Up

Saturday March 9
Second Round
Afternoon Session (1pm-5pm)
Terry Jenkins 2-6 Richie Burnett
Bernd Roith 5-6 Mensur Suljovic
Arron Monk 6-4 Mark Walsh
Colin Lloyd 1-6 Stuart Kellett
Ronnie Baxter 6-3 Andy Smith
Michael van Gerwen 6-1 Kurt Van De Rijck
Robert Thornton 6-4 Tony West
Dave Chisnall 6-5 Nigel Heydon
Click here for Match Information & Round-Up

Evening Session (7pm-11pm)
Wes Newton 3-6 Mark Webster
Andy Hamilton 6-4 Brendan Dolan
John Part 6-3 Gary Anderson
James Wade 6-1 Mervyn King
Phil Taylor 6-1 Jamie Caven
Raymond van Barneveld 6-2 Kevin Painter
Adrian Lewis 6-3 David Pallett
Simon Whitlock 6-0 Wayne Jones
Click here for Match Information & Round-Up

Sunday March 10
Third Round
Afternoon Session (1pm-5pm)
Dave Chisnall 5-6 Stuart Kellett
Arron Monk 5-6 Robert Thornton
Phil Taylor 6-5 Richie Burnett
Raymond van Barneveld 3-6 Andy Hamilton
Simon Whitlock 6-2 Ronnie Baxter
Mensur Suljovic 5-6 John Part
Mark Webster 1-6 Adrian Lewis
Michael van Gerwen 4-6 James Wade
Click here for Third Round Round-Up & Match Information
Click here for Photo Gallery

Evening Session (7pm-11pm)
Quarter-Finals
Stuart Kellett 6-1 Robert Thornton
Phil Taylor 3-6 Andy Hamilton
Simon Whitlock 4-6 John Part
Adrian Lewis 6-2 James Wade
Click here for Quarter-Final Match Information

Semi-Finals
Stuart Kellett 6-3 Andy Hamilton
John Part 6-2 Adrian Lewis
Click here for Semi-Final Match Information

Final
Stuart Kellett 4-6 John Part
Click here for Report

All Sunday games play as per draw bracket

First Round Draw & Tournament Bracket
Dave Chisnall (1) v Darren Webster
James Hubbard (32) v Nigel Heydon
Colin Lloyd (16) v Brian Woods
Peter Wright (17) v Stuart Kellett
Ian White (8) v Arron Monk
Mark Walsh (25) v Paul Rowley
Robert Thornton (9) v John Henderson
Vincent van der Voort (24) v Tony West
Phil Taylor (5) v Andy Pearce
Jamie Caven (28) v Jim Walker
Terry Jenkins (12) v Kevin McDine
Richie Burnett (21) v Michael Rasztovits
Raymond van Barneveld (4) v Tomas Seyler
Kevin Painter (29) v Steve West
Andy Hamilton (13) v Daryl Gurney
Brendan Dolan (20) v Reece Robinson
Simon Whitlock (2) v Jarkko Komula
Wayne Jones (31) v Jyhan Artut
Ronnie Baxter (15) v Alan Tabern
Andy Smith (18) v Keith Rooney
Justin Pipe (7) v Bernd Roith
Colin Osborne (26) v Mensur Suljovic
Kim Huybrechts (10) v John Part
Gary Anderson (23) v Ian Moss
Wes Newton (6) v Ross Smith
Mark Webster (27) v Simon Craven
Adrian Lewis (11) v Dave Honey
Paul Nicholson (22) v David Pallett
Michael van Gerwen (3) v Jelle Klaasen
Steve Beaton (30) v Kurt Van De Rijck
James Wade (14) v Adam Hunt
Mervyn King (19) v Michael Smith

Prize Fund
Winner £20,000
Runner-Up £10,000
Semi-Finalists £5,000
Quarter-Finalists £3,000
Third Round Losers £2,000
Second Round Losers £1,000
First Round Losers £500
Total £100,000


 

Loading... Loading...