Smith And Hall Share Spoils

May 11 2013

ROSS SMITH and Graham Hall shared the spoils in the PDC Unicorn Challenge Tour double-header held at the Robin Park Tennis Centre in Wigan on Saturday.

Smith, who clinched his second PDC Unicorn Challenge Tour win of the year, began his run to the £500 first prize with wins over Martin Walker and Mark Sidgwick.

The Kent-born thrower edged out Dan Butler with a narrow 4-3 victory before dismissing the exciting German Max Hopp by a 4-1 margin to reach the last eight.

Smith defeated Gaz Cousins 4-0 to reach the semi-finals, where he overcame the challenge of Adam Hunt with a 4-1 win to reach his second final in the space of as many events.

In the decider, Smith defeated the 20-year-old Dutchman Benito van de Pas by a 4-2 scoreline to become the first multiple winner on the Challenge Tour this year.

Van de Pas, competing on the PDC Unicorn Challenge Tour for the first time since 2011, began his excellent run to the final with victories over Steve Haggerty and the emerging South African talent, Charl Pietersen.

The Dutchman, who has competed in the Lakeside World Championship on two occasions, edged out Paul Barham in a deciding-leg before recording a brace of 4-2 victories over Alan Bell and Jack Hill to reach the last four.

Van de Pas enjoyed another 4-2 win over Scotsman Richard Baillie to reach the final, before having to settle for the £300 runner’s-up prize as he found Smith too much to handle.

Smith’s good form continued in the second event of the day as he secured victories over Nick Paenen, Jack Hill, Alex Long and a 4-3 win over Tom Sykes to reach the last 16 stage.

Smith then saw off Max Hopp 4-1 for the second time in the day, and hopes of a superb double where ignited as wins over Matthew Dennant and Kent rival Lewis McGurn, sealed a place in a third consecutive Challenge Tour final.

However, Smith was denied a double victory on the day, as he lost a deciding-leg to Warwickshire’s Graham Hall, who enjoyed his best ever performance on PDC Unicorn Challenge Tour, to date.

Hall, 23, put the disappointment of a first round exit in the day’s opening event behind him, with a trio of 4-1 victories over Kirsty Hutchinson, Brandonn Monk and Brandon Walsh.

Hall’s run to his first final continued with a 4-2 win over Shaun Littler before defeating the Dutch duo of John De Kruijf and Jan Dekker by the same scoreline to reach the final.

In the decider, the 23-year-old edged out the excellent Smith in a dramatic deciding leg to record a brilliant first victory on the PDC Unicorn Challenge Tour and with it the £500 first prize.

Former Lakeside World Championship semi-finalist Dekker was competing in the PDC Unicorn Challenge Tour for the first time, and after a first round exit in the day’s opening event , the 22-year-old from Holland recovered well as he put together good performances in the second tournament, reaching the last four and taking away £200 in prize money for his efforts.

The weeekend's action at the Robin Park Tennis Centre, in Wigan, concludes with one further £3,000 event to be played on Sunday.

PDC Unicorn Challenge Tour
Event Seven
Saturday May 11, Robin Park Tennis Centre, Wigan
Preliminary Round

Samuel Head 4-1 Jamie Holmes
Andrew Hughes 4-2 Wouter Vaes
Luke Woodhouse 4-3 Alex Long
James Thomson 4-1 Cain Unwin
Max Hopp 4-0 Nicholas Day
Jamie Lewis 4-3 Sean Ryan
Rowby-John Rodriguez 4-1 Ricky Evans
Rhys Hayden 4-1 Josh Jones
John Seagrave 4-2 Brandon Jones
Lewis McGurn 4-2 Carl Draper
Craig Simpson 4-0 Charlie Burns
Nick Paenen 4-1 Shane Friedlander
Stuart Bousfield 4-0 Sam Hill

First Round
Adam Hunt 4-3 Paul Blackstone
Tom Sykes 4-1 Conor Mayes
David Pallett 4-0 Roy Leenders
Samuel Head 4-0 Carl Sparrow
Jamie Landon 4-1 Stephen Hardie
Sam Davidson 4-0 Ben Ward
Kurt Parry 4-0 Joe Sparrow
Michael Blake 4-3 Andrew Hughes
Danny Wilson 4-2 Josh Clough
Ryan De Vreede 4-3 Nathan Aspinall
Willem Mandigers 4-0 Joe Davis
Luke Woodhouse 4-1 Matthew Dennant
Alan James Tabern Jnr 4-2 George Cove
Lewis Venes 4-0 Lee Barrow
Dean Finn 4-2 Luke Cheevers
James Thompson 4-2 Gary Gullan
Louis Barberan 4-0 Ryan Murray
Jamie Atkins 4-0 Brandonn Monk
Reece Robinson 4-1 Derek Park
Max Hopp 4-0 Sam Hamilton
Dan Butler 4-1 Paul Cooper
John de Kruijf 4-3 Sean White
Ross Smith 4-1 Martin Walker
Mark Sidgwick 4-2 Jamie Lewis
Jack Tweddell 4-1 Frankie Ansell
Oliver Stell 4-3 Rainer Hofweber
John Bryan 4-0 Ryan Jones
Rowby-John Rodriguez 4-0 Sion Thomas
Jason Marriott 4-1 Callum Loose
Shaun Littler 4-1 Kacey Jones
James Welding 4-1 Kallum Graham
Gaz Cousins 4-3 Curtis Hammond
Keegan Brown 4-2 Sean Fisher
Shaun Narain 4-1 James Marcroft
Jimmy Hendriks 4-3 Graham Hall
Rhys Hayden 4-2 Rick Veugelers
Sean Johnson 4-0 Jordan David Lewis
Chris Aubrey 4-2 Jon Farmer
Dan Dean 4-2 Lee Whitworth
John Seagrave 4-2 Ryan Maher
Jamie Wilkins 4-2 Tom Lonsdale
Richard Baillie 4-1 Ashley Sandon James
Scott Johnson 4-3 Shaun Griffiths
Curtis Turner 4-3 Lewis McGurn
Shane Edwards 4-0 Kristian Wharton
Dan Read 4-1 James Ramsey
Daniel Day 4-1 Robert Turpin
Jake Patchett 4-0 Jan Dekker
Dirk van Duijvenbode 4-1 Robert Marsden
Alan Bell 4-0 Scott Martindale
Brandon Walsh 4-1 James Young
Craig Simpson 4-2 Jake Jones
Sam Hewson 4-1 Dan Green
Paul Barham 4-0 Anthony West
Benito van de Pas 4-2 Steve Haggerty
Charl Pietersen 4-0 Nick Paenen
Matthew Dicken 4-0 Jack Forshaw
Adam Smith Neale 4-0 Tom Hodgson
Jack Hill 4-0 Ryan Sullivan
Stuart Bousfield 4-1 Josh Payne
Arron Fairweather 4-0 Sean Flood
Nathan Derry 4-3 Aden Kirk
Gavin Howard 4-2 Kirsty Hutchinson
Ryan Harrington 4-0 George Killington

Second Round
Adam Hunt 4-2 Tom Sykes
David Pallett 4-2 Samuel Head
Jamie Landon 4-0 Sam Davidson
Michael Blake 4-1 Kurt Parry
Ryan De Vreede 4-2 Danny Wilson
Willem Mandigers 4-3 Luke Woodhouse
Lewis Venes 4-3 Alan James Tabern Jnr
James Thompson 4-0 Dean Finn
Jamie Atkins 4-2 Luke Barberan
Max Hopp 4-3 Reece Robinson
Dan Butler 4-2 John de Kruijf
Ross Smith 4-2 Mark Sidgwick
Oliver Stell 4-1 Jack Twedell
Rowby-John Rodriguez 4-1 John Bryan
Jason Marriott 4-3 Shaun Littler
Gaz Cousins 4-2 James Welding
Keegan Brown 4-3 Shaun Narain
Jimmy Hendriks 4-2 Rhys Hayden
Chris Aubrey 4-0 Sean Johnson
John Seagrave 4-3 Dan Dean
Richard Baillie 4-3 Jamie Wilkins
Curtis Turner 4-0 Scott Johnson
Shane Edwards 4-1 Dan Read
Jake Patchett 4-0 Daniel Day
Alan Bell 4-1 Dirk van Duijvenbode
Craig Simpson 4-3 Brandon Walsh
Paul Barham 4-1 Sam Hewson
Benito van de Pas 4-1 Charl Pietersen
Matthew Dicken 4-3 Adam Smith Neale
Jack Hill 4-2 Stuart Bousfield
Nathan Derry 4-2 Arron Fairweather
Ryan Harrington 4-3 Gavin Howard

Third Round
Adam Hunt 4-1 David Pallett
Jamie Landon 4-2 Michael Blake
Ryan De Vreede 4-0 Willem Mandigers
James Thompson 4-3 Lewis Venes
Max Hopp 4-0 Jamie Atkins
Ross Smith 4-3 Dan Butler
Oliver Stell 4-3 Rowby-John Rodriguez
Gaz Cousins 4-3 Jason Marriott
Jimmy Hendriks 4-3 Keegan Brown
Chris Aubrey 4-2 John Seagrave
Richard Baillie 4-1 Curtis Turner
Shane Edwards 4-1 Jake Patchett
Alan Bell 4-0 Craig Simpson
Benito van de Pas 4-3 Paul Barham
Jack Hill 4-2 Matthew Dicken
Nathan Derry 4-2 Ryan Harrington
Losers £50

Fourth Round
Adam Hunt 4-1 Jamie Landon
James Thompson 4-2 Ryan De Vreede
Ross Smith 4-1 Max Hopp
Gaz Cousins 4-0 Oliver Stell
Chris Aubrey 4-2 Jimmy Hendriks
Richard Bailie 4-2 Shane Edwards
Benito van de Pas 4-2 Alan Bell
Jack Hill 4-3 Nathan Derry
Losers £75

Quarter-Finals
Adam Hunt 4-1 James Thompson
Ross Smith 4-0 Gaz Cousins
Richard Baillie 4-1 Chris Aubrey
Benito van de Pas 4-2 Jack Hill
Losers £100

Semi-Finals
Ross Smith 4-1 Adam Hunt
Benito van de Pas 4-2 Richard Baillie
Losers £200

Final
Ross Smith 4-2 Benito van de Pas
Winner £500
Runner-Up £300

Event Eight
Saturday May 11, Robin Park Tennis Centre, Wigan
Preliminary Round

Rowby-John Rodriguez 4-2 Conor Mayes
John Bryan 4-0 Gavin Howard
Michael Blake 4-2 Aden Kirk
James Thompson 4-1 Rainer Hofweber
Sean Johnson 4-2 Sam Davidson
Benito van de Pas 4-1 Sam Hamilton
Willem Mandingers 4-2 Reece Robinson
Shaun Narain 4-2 Kallum Graham
Stuart Bousfield 4-0 Sion Thomas
James Marcroft 4-3 Ryan Jones
Ross Smith 4-1 Nick Paenen
Lewis Venes 4-2 Stephen Hardie
Mark Sidgwick 4-3 Dan Read

First Round
John Seagrave 4-2 Daniel Day
Adam Hunt 4-1 Craig Simpson
Adam Smith Neale 4-2 Matthew Dicken
Rowby-John Rodriguez 4-1 Jordan David Lewis
Kurt Parry 4-0 Sam Hill
Roy Leenders 4-2 Nicholas Day
David Pallett 4-0 Tom Hodgson
John Bryan 4-3 Carl Draper
Jamie Wilkins 4-3 Shane Edwards
Luis Barberan 4-2 Sean Fisher
Jake Patchett 4-1 Ryan Murray
Wouter Vaes 4-3 Michael Blake
Paul Blackstone 4-0 Jack Forshaw
Dan Butler 4-3 Shane Friedlander
Rick Veugelers 4-2 Jason Marriott
Jan Dekker 4-3 James Thompson
John De Kruijf 4-1 Luke Woodhouse
Samuel Head 4-2 James Welding
Curtis Turner 4-0 Robert Turpin
Sean Johnson 4-3 Paul Cooper
Dan Dean 4-2 Ryan Maher
Alan James Tabern Jnr 4-1 Tom Lonsdale
Dean Finn 4-0 Brandon Jones
Benito van de Pas 4-2 Jake Jones
Brandonn Monk 4-3 Oliver Stell
Graham Hall 4-1 Kirsty Hutchinson
Brandon Walsh 4-1 Frankie Ansell
Chris Aubrey 4-2 Willem Mandigers
Shaun Littler 4-2 Sean Ryan
Sam Hewson 4-0 Robert Marsden
James Young 4-0 Joe Harrison
Jimmy Hendriks 4-1 Sean White
Luke Cheevers 4-0 Kirsty Haw
Keegan Brown 4-3 Martin Walker
Lewis McGurn 4-0 Andrew Hughes
Shaun Narain 4-1 Josh Clough
Ricky Evans 4-1 Gaz Cousins
Nathan Aspinall 4-3 Lee Whitworth
Josh Jones 4-2 Ryan Harrington
Stuart Bousfield 4-0 Derek Park
Rhys Hayden 4-0 George Cove
Josh Payne 4-0 Ryan Sullivan
Jamie Lewis 4-0 Jon Farmer
James Marcroft 4-0 Kacey Jones
Ben Ward 4-2 Ashley Sandon James
Anthony West 4-0 Lee Barrow
Jamie Atkins 4-1 Cain Unwin
Alan Bell 4-2 James Ramsey
Tom Sykes 4-3 Kristian Wharton
Nathan Derry 4-2 Steve Haggerty
Alex Long 4-0 Joe Davis
Ross Smith 4-2 Jack Hill
Ryan De Vreede 4-2 Scott Johnson
Max Hopp 4-1 Jamie Landon
Shaun Griffiths 4-2 Paul Barham
Lewis Venes 4-0 Gary Gullan
Arron Fairweather 4-0 Jamie Holmes
George Killington 4-3 Charlie Burns
Alan Clutterham 4-2 Scott Martindale
Matthew Dennant 4-0 Mark Sidgwick
Curtis Hammond 4-3 Richard Baillie
Dan Green 4-1 Danny Wilson
Jack Tweddell 4-3 Dirk van Duijvenbode
Charl Pietersen 4-0 Sean Flood

Second Round
Adam Hunt 4-0 John Seagrave
Rowby-John Rodriguez 4-2 Adam Smith Neale
Kurt Parry 4-3 Roy Leenders
David Pallett 4-0 John Bryan
Jamie Wilkins 4-1 Lewis Barberan
Jake Patchett 4-3 John Bryan
Dan Butler 4-0 Paul Blackstone
Jan Dekker 4-3 Rick Veugelers
John de Kruijf 4-2 Samuel Head
Curtis Turner 4-1 Sean Johnson
Dan Dean 4-1 Alan James Tabern Jnr
Benito van de Pas 4-1 Dean Finn
Graham Hall 4-1 Brandonn Monk
Brandon Walsh 4-3 Chris Aubrey
Shaun Littler 4-2 Sam Hewson
James Young 4-3 Jimmy Hendriks
Keegan Brown 4-0 Luke Cheevers
Lewis McGurn 4-1 Shaun Narain
Ricky Evans 4-0 Nathan Aspinall
Stuart Bousfield 4-0 Josh Jones
Josh Payne 4-2 Rhys Hayden
James Marcroft 4-3 Jamie Lewis
Ben Ward 4-2 Anthony West
Alan Bell 4-1 Jamie Atkins
Tom Sykes 4-1 Nathan Derry
Ross Smith 4-3 Alex Long
Max Hopp 4-1 Ryan De Vreede
Lewis Venes 4-3 Shaun Griffiths
Arron Fairweather 4-1 George Killington
Matthew Dennant 4-0 Alan Clutterham
Curtis Hammond 4-2 Dan Green
Charl Pietersen 4-3 Jack Tweddell

Third Round
Adam Hunt 4-2 Rowby-John Rodriguez
David Pallett 4-1 Kurt Parry
Jamie Wilkins 4-1 Jake Patchett
Jan Dekker 4-1 Dan Butler
John de Kruijf 4-1 Curtis Turner
Benito van de Pas 4-2 Dan Dean
Graham Hall 4-1 Brandon Walsh
Shaun Littler 4-2 James Young
Lewis McGurn 4-3 Keegan Brown
Stuart Bousfield 4-3 Ricky Evans
Josh Payne 4-0 James Marcroft
Alan Bell 4-1 Ben Ward
Ross Smith 4-2 Tom Sykes
Max Hopp 4-1 Lewis Venes
Matthew Dennant 4-3 Arron Fairweather
Charl Pietersen 4-1 Curtis Hammond
Losers £50

Fourth Round
Adam Hunt 4-2 David Pallett
Jan Dekker 4-2 Jamie Wilkins
John de Kruijf 4-1 Benito van de Pas
Graham Hall 4-2 Shaun Littler
Lewis McGurn 4-3 Stuart Bousfield
Alan Bell 4-3 Josh Payne
Ross Smith 4-1 Max Hopp
Matthew Dennant 4-3 Charl Pietersen
Losers £75

Quarter-Finals
Jan Dekker 4-2 Adam Hunt
Graham Hall 4-2 John de Kruijf
Lewis McGurn 4-3 Alan Bell
Ross Smith 4-2 Matthew Dennant
Losers £100

Semi-Finals
Graham Hall 4-2 Jan Dekker
Ross Smith 4-3 Lewis McGurn
Losers £200

Final
Graham Hall 4-3 Ross Smith
Winner £500
Runner-Up £300

Loading... Loading...