2014 World Championship NetZone

January 01 2014

THE 2014 Ladbrokes World Darts Championship was held from December 13 2013-January 1 2014 at London's Alexandra Palace.

The £1 million tournament sees 72 players competing for the £250,000 first prize and the coveted Sid Waddell Trophy.

GET INVOLVED
Join in the conversation online during the Ladbrokes World Darts Championship with the PDC's Social Media channels:
www.twitter.com/OfficialPDC - using the tournament hashtag #LadbrokesDarts
www.facebook.com/OfficialPDC
www.youtube.com/OfficialPDC

TICKETS
Tickets for most sessions have now SOLD OUT!
However, tickets may still be available through the following outlets:
SeeTickets - official box office
viagogo - official ticket exchange partner
Thomas Cook Sport - official hotel & ticket break packages

In addition, Hospitality Packages are available for Sunday December 15 only, and can be purchased from the PDC by using the Feedback Form by clicking here .

GETTING THERE
The Ladbrokes World Darts Championship is held at:
Alexandra Palace, Alexandra Palace Way, London, N22 7AY
By Tube: Wood Green is the nearest London Underground Station on the Piccadilly Line. Exit Wood Green station and go to Bus Stop A to pick up the W3 bus to Alexandra Palace.
By Rail: Alexandra Palace has its own British Rail station, Alexandra Palace Station. It is located at the Wood Green entrance to Alexandra Palace Park, and is serviced by a regular train service from Moorgate (weekdays only) or from Kings Cross, changing at Finsbury Park. Take the W3 bus from outside Alexandra Palace Station up the hill to Alexandra Palace.
By Car: Alexandra Palace has 1,500 unreserved parking spaces located at the venue.

WATCH LIVE
Coverage of the Ladbrokes World Darts Championship will be live through the following broadcasters
Sky Sports HD - UK & Ireland, plus Semi-Finals & Final in 3D!
RTL7 - Netherlands
Sport1 - Germany
OSN - Middle East
Fox Sports - Australia
Sky New Zealand
Fox Sports - Italy
Sport1 - Hungary, Czech Republic & Slovakia

PLUS every session is live through LIVEPDC.TV for International Pass Subscribers (outside of UK, Ireland & Holland), with highlights available for all subscribers worldwide on a 24-hour delay.

LIVE SCORES
If you can't watch the Ladbrokes World Darts Championship, follow the latest scores at the PDC Live Scores Website - http://live.dartsdata.com

EVENT PROGRAMME
The Ladbrokes World Darts Championship programme is available from the official PDC Merchandise Stand in the Fans Village at Alexandra Palace, costing £5.

The programme will also be available to purchase online through the official PDC Merchandise website - www.burghleydarts.com .

In addition in a new development for the 2014 Ladbrokes World Darts Championship, fans can buy an online copy of the programme - click here to buy & read online .

SCHEDULE OF PLAY
First Round
Friday December 13 (7pm)
John Part 3-2 Mareno Michels
Rob Szabo 4-3 Ian Moss (P)
Peter Wright 3-0 Joe Cullen
Phil Taylor 3-1 Rob Szabo
Richie Burnett 3-1 Dean Winstanley
Click here for Day One Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Photo Gallery

Saturday December 14
Afternoon Session (12pm)

Mark Walsh 1-3 Jarkko Komula
Colin McGarry 2-4 Per Laursen (P)
Wayne Jones 2-3 Kevin McDine
Terry Jenkins 2-3 Per Laursen
Ian White 3-1 Kyle Anderson
Click here for Day Two Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Photo Gallery

Evening Session (7pm)
Julio Barbero 4-1 Andree Welge (P)
Robert Thornton 3-1 Max Hopp
Gary Anderson 3-0 Mark Dudbridge
Andy Hamilton 3-1 Julio Barbero
Paul Nicholson 3-0 Stuart Kellett
* Order of first two games changed at request of Sky Sports, whose first hour's coverage is interactive via Red Button
Click here for Day Two Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Photo Gallery

Sunday December 15 (7pm)
Dave Chisnall 2-3 John Henderson
Dennis Lindskjold 1-4 Colin Osborne (P)
Raymond van Barneveld 3-0 Jamie Lewis
Brendan Dolan 3-0 Colin Osborne
Jamie Caven 3-1 Jelle Klaasen
* Colin Osborne replaces Edward Santos, who withdrew on December 8 due to travel problems.
Click here for Day Three Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Photo Gallery

Monday December 16 (7pm)
Ronnie Baxter 0-3 Ricky Evans
Devon Petersen 4-1 Mohammed Latif Sapup (P)
Kim Huybrechts 3-1 Ronny Huybrechts
Steve Beaton 1-3 Devon Petersen
Mervyn King 3-0 Darin Young
Click here for Day Four Round-Up, Match Information & Stats

Tuesday December 17 (7pm)
Colin Lloyd 2-3 Beau Anderson
Zoran Lerchbacher 4-1 Ben Ward (P)
Vincent van der Voort 3-1 Matt Clark
Michael van Gerwen 3-0 Zoran Lerchbacher
Simon Whitlock 3-0 Ross Smith
Click here for Day Five Round-Up, Match Information & Stats

Wednesday December 18 (7pm)
Andy Smith 3-1 Steve Brown
Morihiro Hashimoto 4-2 Paul Lim (P)
Justin Pipe 3-0 Arron Monk
Michael Smith 3-1 Morihiro Hashimoto
Adrian Lewis 3-0 Dennis Smith
Click here for Day Six Round-Up, Match Information & Stats

Thursday December 19 (7pm)
Mark Webster 3-2 Mensur Suljovic
Gino Vos 1-4 Ting Chi Royden Lam (P)
James Wade 3-2 Darren Webster
Wes Newton 3-1 Ting Chi Royden Lam
Kevin Painter 3-0 Tomas Seyler
Click here for Day Seven Round-Up, Match Information & Stats

Second Round
Friday December 20 (7pm)

Peter Wright 4-2 Per Laursen
Raymond van Barneveld 4-3 Jamie Caven
Phil Taylor 3-4 Michael Smith
Click here for Day Eight Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Second Round Photo Gallery

Saturday December 21 (7pm)
Andy Hamilton 1-4 Richie Burnett
Robert Thornton 4-0 Beau Anderson
Kim Huybrechts 3-4 Ian White
Click here for Day Nine Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Second Round Photo Gallery

Sunday December 22
Afternoon Session (12.30pm)

Brendan Dolan 1-4 Gary Anderson
Kevin Painter 4-0 Paul Nicholson
Simon Whitlock 4-0 Jarkko Komula
Click here for Day Ten Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Second Round Photo Gallery

Evening Session (7pm)
Wes Newton 4-0 John Part
John Henderson 3-4 Mark Webster
Michael van Gerwen 4-1 Kevin McDine
Click here for Day Ten Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Second Round Photo Gallery

Monday December 23 (7pm)
James Wade 4-3 Andy Smith
Mervyn King 4-2 Ricky Evans
Adrian Lewis 4-1 Vincent van der Voort
Click here for Day 11 Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Second Round Photo Gallery

Friday December 27
Afternoon Session (12.30pm)

Justin Pipe 1-4 Devon Petersen
Third Round
Wes Newton 4-1 Robert Thornton
Richie Burnett 3-4 Ian White
Click here for Day 12 Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Third Round Photo Gallery

Evening Session (7pm)
Simon Whitlock 4-0 Kevin Painter
Michael Smith 3-4 Peter Wright
Mark Webster 4-3 Raymond van Barneveld
Click here for Day 12 Round-Up Match Information & Stats
Click here for Third Round Photo Gallery

Saturday December 28
Afternoon Session (12.30pm)

Adrian Lewis 4-1 Mervyn King
James Wade 4-0 Devon Petersen
Michael van Gerwen 4-3 Gary Anderson
Click here for Day 13 Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Third Round Photo Gallery

Evening Session (7pm)
2x Quarter-Finals
Peter Wright 5-4 Wes Newton
Ian White 4-5 Simon Whitlock
Click here for Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Quarter-Finals Photo Gallery

Sunday December 29 (7pm)
2x Quarter-Finals
Michael van Gerwen 5-3 Mark Webster
James Wade 1-5 Adrian Lewis
Click here for Round-Up, Match Information & Stats
Click here for Quarter-Finals Photo Gallery

Monday December 30 (7pm)
Semi-Finals
Peter Wright 6-2 Simon Whitlock
Michael van Gerwen 6-0 Adrian Lewis
Click here for Round-Up, Match Information & Stats

Wednesday January 1 (8pm)
Final
Peter Wright 4-7 Michael van Gerwen
Click here for Report

* The schedule of play for the Quarter-Finals and Semi-Finals is confirmed above. The schedule of play listed here is subject to change at the discretion of the PDC and Sky Sports. Any changes will be notified as soon as possible at here.

FORMAT
Preliminary Round - Best of seven legs
First Round - Best of five sets
Second Round - Best of seven sets
Third Round - Best of seven sets
Quarter-Finals - Best of nine sets
Semi-Finals - Best of 11 sets
Final - Best of 13 sets

All sets are the best of five legs. For all matches using the Sets format, there will be a tie-break in the deciding set only, where the final set must be won by two clear legs until the score in that set reaches 5-5, when a sudden-death leg would be played.

PRIZE FUND
Winner - £250,000
Runner-Up - £100,000
Semi-Finalists - £50,000
Quarter-Finalist - £25,000
Third Round Losers - £15,000
Second Round Losers - £10,000
First Round Losers - £6,000
Preliminary Round Losers - £3,500
Total - £1,050,000

TOURNAMENT DRAW BRACKET
FIRST ROUND
Phil Taylor v Rob Szabo/Ian Moss
Michael Smith v Morihiro Hashimoto/Paul Lim
Peter Wright v Joe Cullen
Terry Jenkins v Colin McGarry/Per Laursen
Wes Newton v Gino Vos/Ting Chi Royden Lam
John Part v Mareno Michels
Robert Thornton v Max Hopp
Colin Lloyd v Beau Anderson
Andy Hamilton v Julio Barbero/Andree Welge
Richie Burnett v Dean Winstanley
Kim Huybrechts v Ronny Huybrechts
Ian White v Kyle Anderson
Simon Whitlock v Ross Smith
Mark Walsh v Jarkko Komula
Kevin Painter v Tomas Seyler
Paul Nicholson v Stuart Kellett
Michael van Gerwen v Zoran Lerchbacher/Ben Ward
Wayne Jones v Kevin McDine
Brendan Dolan v Dennis Lindskjold/Colin Osborne
Gary Anderson v Mark Dudbridge
Dave Chisnall v John Henderson
Mark Webster v Mensur Suljovic
Raymond van Barneveld v Jamie Lewis
Jamie Caven v Jelle Klaasen
James Wade v Darren Webster
Andy Smith v Steve Brown
Justin Pipe v Arron Monk
Steve Beaton v Devon Petersen/Mohammed Latif Sapup
Adrian Lewis v Dennis Smith
Vincent van der Voort v Matt Clark
Mervyn King v Darin Young
Ronnie Baxter v Ricky Evans

SECOND ROUND
-- Top Half of draw --
Phil Taylor v Michael Smith
Peter Wright v Per Laursen
Wes Newton v John Part
Robert Thornton v Beau Anderson
Andy Hamilton v Richie Burnett
Kim Huybrechts v Ian White
Simon Whitlock v Jarkko Komula
Kevin Painter v Paul Nicholson
-- Bottom Half of draw --
Michael van Gerwen v Kevin McDine
Brendan Dolan v Gary Anderson
John Henderson v Mark Webster
Raymond van Barneveld v Jamie Caven
James Wade v Andy Smith
Justin Pipe v Devon Petersen
Adrian Lewis v Vincent van der Voort
Mervyn King v Ricky Evans

THIRD ROUND
--Top Half of Draw--
Michael Smith v Peter Wright
Wes Newton v Robert Thornton
Richie Burnett v Ian White
Simon Whitlock v Kevin Painter
--Bottom Half of Draw--
Michael van Gerwen v Gary Anderson
Mark Webster v Raymond van Barneveld
James Wade v Devon Petersen
Adrian Lewis v Mervyn King

QUARTER-FINALS
--Top Half of Draw--
Peter Wright v Wes Newton
Ian White v Simon Whitlock
--Bottom Half of Draw--
Michael van Gerwen v Mark Webster
James Wade v Adrian Lewis

SEMI-FINALS
Peter Wright v Simon Whitlock
Michael van Gerwen v Adrian Lewis

FINAL
Peter Wright v Michael van Gerwen

 

Loading... Loading...