THE HappyBet European Darts Matchplay begins on Friday with the first round at the edel-optics.de Arena in Hamburg.

The £135,000 tournament is the sixth PDC European Tour event of the year, as 48 players compete across three days.

Friday's first round sees the 32 qualifiers face off across two sessions in Hamburg, with two-time World Champion Adrian Lewis, former Lakeside Champions Stephen Bunting and Christian Kist and former TV finalists Andy Hamilton and Brendan Dolan in action.

Bracket Draw

Mensur Suljovic (3) v Bye
Darren Webster v Dirk van Duijvenbode
Daryl Gurney (14) v Bye
Andy Jenkins v Jimmy Hendriks
Dave Chisnall (6)  v  Bye
Lee Bryant v James Wilson
Ian White (11) v Bye
Peter Jacques v Chris Dobey
Jelle Klaasen (7) v Bye
Kenny Neyens v Stephen Bunting
James Wade (10) v Bye
Kyle Anderson v Christian Kist
Peter Wright (2) v Bye
Erik Tautfest v John Michael
Cristo Reyes (15) v Bye
Chris Quantock v Nathan Aspinall
Simon Whitlock (4) v Bye
Andy Hamilton v Martin Schindler
Michael Smith (13) v  Bye
Mike de Decker v Max Hopp
Benito van de Pas (5)  v  Bye
Vincent van der Voort v Adrian Lewis
Joe Cullen (12)  v  Bye
Krzysztof Ratajski v Justin Pipe
Kim Huybrechts (8) v Bye
Peter Hudson v Brendan Dolan
Alan Norris (9)  v  Bye
Marko Kantele v Antonio Alcinas
Michael van Gerwen (1)  v  Bye
John Hendereson v Mike Holz
Mervyn King (16)  v  Bye
Richard North v Mickey Mansell

Friday June 9
Afternoon Session (1pm-5pm local time)

Peter Hudson v Brendan Dolan
Richard North v Mickey Mansell
Krzysztof Ratajski v Justin Pipe
Andy Hamilton v Martin Schindler
Lee Bryant v James Wilson
Marko Kantele v Antonio Alcinas
Mike de Decker v Max Hopp
Andy Jenkins v Jimmy Hendriks

Friday June 9 
Evening Session (7pm-11pm local time)

Chris Quantock v Nathan Aspinall
Darren Webster v Dirk van Duijvenbode
John Henderson v Mike Holz
Peter Jacques v Chris Dobey
Kenny Neyens v Stephen Bunting
Vincent van der Voort v Adrian Lewis
Erik Tautfest v John Michael
Kyle Anderson v Christian Kist

Saturday June 10
Afternoon Session (1pm-5pm local time)

Daryl Gurney v Andy Jenkins/Jimmy Hendriks
Alan Norris v Marko Kantele/Antonio Alcinas
Mervyn King v Richard North/Mickey Mansell
Michael Smith v Mike de Decker/HN3
Cristo Reyes v Chris Quantock/Nathan Aspinall
Kim Huybrechts v Peter Hudson/Brendan Dolan
Ian White v Peter Jacques/Chris Dobey
Joe Cullen v Krzysztof Ratajski/Justin Pipe

Saturday June 10
Evening Session (7pm-11pm local time)

Simon Whitlock v Andy Hamilton/HN2
Dave Chisnall v Lee Bryant/James Wilson
Mensur Suljovic v Darren Webster/Dirk van Duijvenbode
James Wade v Kyle Anderson/Christian Kist|
Jelle Klaasen v Kenny Neyens/Stephen Bunting
Peter Wright v HN1/John MIchael
Benito van de Pas v Vincent van der Voort/Adrian Lewis
Michael van Gerwen v John Henderson/HN4

Sunday's Order of Play as per Bracket order