2017 Coral UK Open finalist Gerwyn Price will play James Wilson on the opening afternoon of this year's event on Friday March 2, which will also see two-time champion Raymond van Barneveld in action in Minehead.

The exciting £350,000 tournament will see 128 players in action from March 2-4 at the Butlins Minehead Resort, with eight stages in play simultaneously during the early rounds.

The field of 96 professional players is complemented by 32 Rileys Amateur Qualifiers, who get their chance to rub shoulders with some of the sport's biggest names.

The draw for the first two rounds has been made to confirm the fixtures for the opening session in the afternoon of Friday March 2.

The first round ties will include 2014 finalist Terry Jenkins up against 2010 Players Championship Finals winner Paul Nicholson.

2013 UK Open runner-up Andy Hamilton, a Rileys Amateur Qualifier this year after dropping off the PDC circuit, will play Irish ace William O'Connor.

Another former finalist, 2005 runner-up Mark Walsh, has drawn two-time quarter-finalist Alex Roy, another of the Rileys Amateur Qualifiers, while former World Championship finalist Kirk Shepherd plays Adam Hunt.

Reigning PDC Unicorn World Youth Champion Dimitri Van den Bergh - who claimed that title in his last stage appearance at the Butlin's Minehead Resort - has drawn Lee Evans.

The second round will feature 2017 UK Open finalist Gerwyn Price, who finished 33nd on this year's final UK Open Order of Merit, as the Welshman meets James Wilson in a plum tie.

Two-time UK Open champion Raymond van Barneveld has drawn debutant Mike Norton, while Dave Chisnall will play either Rene Eidams or Andrew Johnson.

Alan Norris drew Mick McGowan or Dirk van Duijvenbode, Joe Cullen plays Spanish debutant Jose Justicia and Stephen Bunting is up against either Bradley Brooks or Chris Quantock.

The draw for the third round, which will see the top 32 players from the UK Open Order of Merit - including reigning champion Peter Wright, world number one Michael van Gerwen and World Champion Rob Cross - enter the action, will be made at the conclusion of Friday's afternoon session.

NB:
The final Rileys Amateur Qualifiers are being held on February 17-18.
The Board Allocations will be confirmed in due course.

Coral UK Open Draw
First Round

Andrew Davidson v Michael Burgoine
Rene Eidams v Andrew Johnson
Michael Barnard v Rileys Aberdeen Qualifier
Lee Evans v Dimitri Van den Bergh
Dan Read v Joe Davis
Bradley Brooks v Chris Quantock
Paul Nicholson v Terry Jenkins
Kirk Shepherd v Adam Hunt
Rileys Wolverhampton Q2 v Mark Rice
Simon Tate v Michael Rasztovits
Liam Kelly v Luke Humphries
Mark Walsh v Alex Roy
Robert Rickwood v Rene Berndt
Daniel Lee v Harry Ward
Rileys Wolverhampton Q1 v John Part
Mickey Mansell v Ryan Meikle
Rileys London Victoria Q1 v Ian Jopling
Benjamin McClelland v David Airey
Chris Lacey v Rileys Coventry Qualifier
Ryan Harrington v Richie Burnett
Ricky Evans v Rileys South Benfleet Qualifier
Mick McGowan v Dirk van Duijvenbode
Cody Harris v Tony Mitchell
Craig Winstanley v Mark Craddock
Andy Hamilton v William O'Connor
Martin Atkins v Rileys Liverpool Qualifier
Rileys Norwich Qualifier v Paul Hogan
Cristo Reyes v Benito van de Pas
Ron Meulenkamp v Rileys Nottingham Qualifier
George Killington v Andy Jenkins
Jason Mold v Prakash Jiwa
Darren Johnson v Rileys London Victoria Q2

Second Round
Mold/Jiwa v Nathan Rafferty
Hamilton/O'Connor v Jermaine Wattimena
Vincent van der Voort v Lacey/Rileys Coventry Qualifier
Mike Norton v Raymond van Barneveld
Richard North v Nicholson/T Jenkins
L Evans/Van den Bergh v Chris Dobey
Dave Chisnall v Eidams/Johnson
Stuart Kellett v McClelland/Airey
Danny Noppert v Harrington/Burnett
Jason Lowe v Johnson/Rileys London Victoria Q2
Robert Owen v Davidson/Burgoine
Alan Norris v McGowan/Van Duijvenbode
John Goldie v Rileys Norwich Qualifier/Hogan
Vincent Kamphuis v Shepherd/Hunt
James Richardson v Rickwood/Berndt
Kelly/Humphries v Wayne Jones
James Wilson v Gerwyn Price
Maik Langendorf v Tate/Rasztovits
Antonio Alcinas v Walsh/Roy
Mansell/Meikle v Winstanley/Craddock
Keegan Brown v Killington/A Jenkins
Stephen Bunting v Brooks/Quantock
Rileys London Victoria Q1/Jopling v Geert Nentjes
Lee/Ward v Ted Evetts
Meulenkamp/Rileys Nottingham Qualifier v Read/Davis
Harris/Mitchell v Barnard/Rileys Aberdeen Qualifier
Reyes/Van de Pas v David Evans
Jose Justicia v Joe Cullen
Nathan Aspinall v Rileys Wolverhampton Q2/Rice
Carl Wilkinson v R Evans/Rileys South Benfleet Qualifier
Atkins/Rileys Liverpool Qualifier v Rileys Wolverhampton Q1/Part
Andrew Gilding v Gabriel Clemens

Third Round onwards to be drawn on stage at Butlin's Minehead Resort at the conclusion of the second round.