MARTIN SCHINDLER headlined the six Host Nation Qualifiers for the European Darts Trophy on Thursday night.

The German World Cup representative ensured his spot on stage at the Lokhalle in Gottingen for this weekend's European Tour event where he will take on Luke Woodhouse.

Schindler is joined in the 13th and final European Tour event of the year by ProTour semi-finalist Gabriel Clemens, who will play Brendan Dolan.

Starring on the continent for the sixth time this year, Robert Marijanovic will meet Nordic and Baltic Qualifier Marko Kantele.

Maik Langendorf will face Jelle Klaasen, Steffen Siepmann will meet Jeffrey de Zwaan and Christian Bunse will take on Richard North.

The European Darts Trophy is the final tournament before the qualification cut-off for the Unibet European Championship, with eight places in the 32-player field still on offer going into this weekend's event.

The European Darts Trophy will be streamed worldwide for PDCTV-HD Subscribers and available through a series of bookmakers' websites worldwide.

2018 European Darts Trophy (ET13)
Host Nation Qualifiers

HNQ1: Martin Schindler
HNQ2: Maik Langendorf
HNQ3: Steffen Siepmann
HNQ4: Christian Bunse
HNQ5: Robert Marijanovic
HNQ6: Gabriel Clemens

2018 European Darts Trophy (ET13)
Draw Bracket

Michael van Gerwen (1) v Simon Stevenson/Vincent van der Voort
Stephen Bunting (16) v Mickey Mansell/George Killington
Joe Cullen (8) v Matthew Edgar/Jeffrey de Graaf
Daryl Gurney (9) v Luke Humphries/Keegan Brown
Michael Smith (5) v Marko Kantele/Robert Marijanovic
Gerwyn Price (12) v Kim Huybrechts/Steve Beaton
Ian White (4) v Mark Wilson/John Henderson
Dave Chisnall (13) v Ryan Joyce/Jermaine Wattimena
Peter Wright (2) v Maik Langendorf/Jelle Klaasen
Mervyn King (15) v Luke Woodhouse/Martin Schindler
Jonny Clayton (7) v Gabriel Clemens/Brendan Dolan
Simon Whitlock (10) v Richard North/Christian Bunse
James Wade (6) v Danny Noppert/Toni Alcinas
Darren Webster (11) v Ricky Evans/Andrew Gilding
Rob Cross (3) v Jeffrey de Zwaan/Steffen Siepmann
Max Hopp (14) v Krzysztof Ratajski/Steve West

Schedule of Play
Friday October 12

First Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Luke Humphries v Keegan Brown
Matthew Edgar v Jeffrey de Graaf
Mickey Mansell v George Killington
Mark Wilson v John Henderson
Gabriel Clemens v Brendan Dolan
Marko Kantele v Robert Marijanovic
Ryan Joyce v Jermaine Wattimena
Krzysztof Ratajski v Steve West

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Richard North v Christian Bunse
Ricky Evans v Andrew Gilding
Luke Woodhouse v Martin Schindler
Simon Stevenson v Vincent van der Voort
Maik Langendorf v Jelle Klaasen
Kim Huybrechts v Steve Beaton
Jeffrey de Zwaan v Steffen Siepmann
Danny Noppert v Toni Alcinas

Saturday October 13
Second Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Joe Cullen v Edgar/De Graaf
Michael Smith v Kantele/Marijanovic
Dave Chisnall v Joyce/Wattimena
Stephen Bunting v Mansell/Killington
Daryl Gurney v Humphries/Brown
Simon Whitlock v North/Bunse
Ian White v Wilson/Henderson
Jonny Clayton v Clemens/Dolan

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Mervyn King v Woodhouse/Schindler
Gerwyn Price v Huybrechts/Beaton
Darren Webster v Evans/Gilding
Michael van Gerwen v Stevenson/Van der Voort
Peter Wright v Langendorf/Klaasen
James Wade v Noppert/Alcinas
Max Hopp v Ratajski/West
Rob Cross v De Zwaan/Siepmann

Sunday October 14
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)

Third Round

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Sunday’s games played in Draw Bracket order

Watch Online

PDC European Tour events can be watched online by all PDCTV-HD Subscribers worldwide - click here to visit PDCTV-HD.

Live coverage with faster streams may also be available at the following bookmakers' websites:
bet365 - www.bet365.com - Worldwide
Bet90 - www.bet90.com - Brazil, Germany
Betfair - www.betfair.com - Brazil, Denmark, England, Ireland, Northern Ireland, Scotland, Spain, Wales
Betfred - www.betfred.com - England, Ireland, Northern Ireland, Scotland, Wales
bwin - www.bwin.com - Worldwide
FDJ - www.fdj-gaming-solutions.com - France
Fonbet - www.fonbet.com - Armenia, Belarus, Cyprus, Kazakhstan, Russian federation, Ukraine
Fortuna - www.fortunagroup.eu - Croatia, Czech Republic, Poland, Romania, Slovakia
Legolasbet - www.legolas.bet - Sweden
Ligastavok - www.ligastavok.ru/ - Russia
Marathonbet - www.betmarathon.com - Belarus, Russian Federation, Spain, Ukraine
Nike - www.nike.sk - Slovakia
Olimp - www.betolimp.com - Kazakhstan, Russian Federation
Paddy Power - www.paddypower.com/ - England, Ireland, Northern Ireland, Scotland, Wales
Stoiximan - www.stoiximan.gr - Cyprus, Greece, Romania
Supabets - www.supabets.com.gh - Ghana, Kenya, Nigeria, South Africa
Superbet - www.superbet.ro/ - Romania, Poland
Tempobet - www.tempobet.org - Europe
Totogaming - www.totogaming.am/en/ - Armenia
Tipsport - www.tipsport.cz - Czech Republic & Slovakia
Unibet - www.unibet.com - Belgium, Denmark, Estonia, Finland, Hungary, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Romania, Slovakia, Sweden, United Kingdom
William Hill - www.williamhill.com - Great Britain, Ireland, Spain
Winlinebet - www.winlinebet.ru - Russia
World Sports Betting - www.worldsportsbetting.co.za - Namibia, South Africa