NETHERLANDS will begin the defence of their BetVictor World Cup of Darts title against Spain in Hamburg next month, with the draw for this year's event now made.

The Dutch won a fourth title in last year's event, with World Champion Michael van Gerwen set to be partnered in 2019 by debutant Jermaine Wattimena.

They will take on Spain - the 2010 semi-finalists - in the first round at the Barclaycard Arena in Hamburg on Friday June 7.

England will be represented by Rob Cross and Michael Smith and they will take on the Philippines, while Scotland's Gary Anderson and Peter Wright drew Denmark and will be in action on the opening night on Thursday June 6.

Gerwyn Price and Jonny Clayton will compete as third seeds Wales, and they will meet Singapore, who will be captained by legendary Paul Lim.

Fifth seeds Australia, represented by Simon Whitlock and Kyle Anderson, will face Finland, while Northern Ireland will play South Africa.

Kim Huybrechts and Dimitri Van den Bergh reached the semi-finals for Belgium in 2018, and they will team up again as they take on Hong Kong in the opening round, while Mensur Suljovic will star for number eight seeds Austria, who will play Russia.

Host Nation Germany see Max Hopp and Martin Schindler continue the partnership which has seen them reach the quarter-finals for the past two years, and they will begin their campaign against Hungary on Thursday June 6.

The Republic of Ireland will be represented by Steve Lennon and recent Players Championship event winner William O'Connor, and they will meet Greece.

USA stalwart Darin Young will be partnered by Chuck Puleo, and they will meet China, while Canada are set to take on Italy.

Krzysztof Ratajski will head up a Polish side against the Czech Republic, Diogo Portela's Brazil will meet Sweden, Gibraltar will come up against Japan and Lithuania will play New Zealand.

The BetVictor World Cup of Darts will be held from June 6-9 at the Barclaycard Arena in Hamburg, Germany.

Broadcast live on Sky Sports, the tournament will see 32 countries represented by two players each in the unique event which features both doubles and singles matches.

Tickets are available now through PDC Europe.

2019 BetVictor World Cup of Darts
Draw Bracket

(1) England v Philippines
Republic of Ireland v Greece
(8) Austria v Russia
China v USA
(5) Australia v Finland
Italy v Canada
(4) Netherlands v Spain
Poland v Czech Republic
(2) Scotland v Denmark
Brazil v Sweden
(7) Belgium v Hong Kong
Hungary v Germany
(6) Northern Ireland v South Africa
New Zealand v Lithuania
(3) Wales v Singapore
Gibraltar v Japan

First Round Schedule of Play
Thursday June 6 (1900 local time)

Gibraltar v Japan
Northern Ireland v South Africa
New Zealand v Lithuania
Belgium v Hong Kong
Brazil v Sweden
Wales v Singapore
Hungary v Germany
Scotland v Denmark

Friday June 7 (1900 local time)
China v USA
Italy v Canada
Poland v Czech Republic
Republic of Ireland v Greece
England v Philippines
Austria v Russia
Australia v Finland
Netherlands v Spain

Nations & Competing Players
(Seed 1) England - Rob Cross & Michael Smith
(Seed 2) Scotland - Gary Anderson & Peter Wright
(Seed 3) Wales - Gerwyn Price & Jonny Clayton
(Seed 4) Netherlands - Michael van Gerwen & Jermaine Wattimena
(Seed 5) Australia - Simon Whitlock & Kyle Anderson
(Seed 6) Northern Ireland - Daryl Gurney & Brendan Dolan
(Seed 7) Belgium - Kim Huybrechts & Dimitri Van den Bergh
(Seed 8) Austria - Mensur Suljovic & Zoran Lerchbacher
Brazil - Diogo Portela & Artur Valle
Canada - Dawson Murschell & Jim Long
China - Xiaochen Zong & Qingyu Zhan
Czech Republic - Pavel Jirkal & Karel Sedlacek
Denmark - Per Laursen & Niels Heins√łe
Finland - Marko Kantele & Kim Viljanen
Germany - Max Hopp & Martin Schindler
Gibraltar - Dyson Parody & Antony Lopez
Greece - John Michael & Veniamin Symeonidis
Hong Kong - Royden Lam & Kai Fan Leung
Hungary - Pal Szekely & Janos Vegso
Italy - Andrea Micheletti & Stefano Tomassetti
Japan - Seigo Asada & Haruki Muramatsu
Lithuania - Darius Labanauskas & Mindaugas Barauskas
New Zealand - Cody Harris & Haupai Puha
Philippines - Lourence Ilagan & Noel Malicdem
Poland - Krzysztof Ratajski & Tytus Kanik
Republic of Ireland - Steve Lennon & William O'Connor
Russia - Boris Koltsov & Aleksey Kadochnikov
Singapore - Paul Lim & Harith Lim
South Africa - Devon Petersen & Vernon Bouwers
Spain - Cristo Reyes & Toni Alcinas
Sweden - Dennis Nilsson & Magnus Caris
United States of America - Darin Young & Chuck Puleo

Session Times:
Thursday June 6 (1900 local time, 1800 BST)

First Round x8
Gibraltar v Japan
Northern Ireland v South Africa
New Zealand v Lithuania
Belgium v Hong Kong
Brazil v Sweden
Wales v Singapore
Hungary v Germany
Scotland v Denmark

Friday June 7 (1900 local time, 1800 BST)
First Round x8
China v USA
Italy v Canada
Poland v Czech Republic
Republic of Ireland v Greece
England v Philippines
Austria v Russia
Australia v Finland
Netherlands v Spain

Saturday June 8
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)

Second Round x4

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Second Round x4

Sunday June 9
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)

Quarter-Finals

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Semi-Finals
Final