BEN ROBB, Damon Heta and Haupai Puha have secured places in August's World Series of Darts events in Hamilton, Brisbane and Melbourne through the DPNZ Qualifiers in Christchurch.

New Zealander Robb enjoyed a double success in the DPNZ Qualifiers as he secured a spot in both the Brisbane Darts Masters and NZ Darts Masters, presented by Burger King & TAB.

Australian ace Damon Heta was the other qualifier for the NZ Darts Masters, which will be played at Hamilton's Claudelands Arena on August 23-24.

Haupai Puha - the DPNZ number one who had already secured his place in the NZ Darts Masters - won through the knockout for the Melbourne Darts Masters to secure his spot in that event, defeating Robb 7-5 in the final.

Only one place now remains in the field for the NZ Darts Masters, which will go to an Australian through the DPA Qualifier in Warilla on July 7.

The DPA Qualifiers from June 4-6 will determine the final three players for the Brisbane Darts Masters and Melbourne Darts Masters.

The World Series' treble-header begins on August 9-10 with the Brisbane Darts Masters at the BCEC, before the action moves on to the Melbourne Darts Masters at the Melbourne Arena on August 16-17.

The action then heads across the Tasman Sea for the NZ Darts Masters on August 23-24.

Top New Zealander Cody Harris was already confirmed for the NZ Darts Masters, alongside Puha and DPNZ number two Craig Caldwell.

Tickets for the Brisbane Darts Masters and Melbourne Darts Masters are available now through ticketek.com.au/DartsMasters.

Tickets for the NZ Darts Masters, presented by Burger King & TAB, are available through ticketek.co.nz/Darts.

NZ Darts Masters, presented by Burger King & TAB
DPNZ Qualifier One:
Damon Heta
DPNZ Qualifier Two: Ben Robb

Brisbane Darts Masters
DPNZ Qualifier:
Ben Robb

Melbourne Darts Masters
DPNZ Qualifier:
Haupai Puha

2019 Brisbane Darts Masters
August 9-10, BCEC, Brisbane
PDC Representatives:
Michael van Gerwen, Rob Cross, Gary Anderson, Daryl Gurney, Peter Wright, James Wade, Simon Whitlock, Raymond van Barneveld
Oceanic Representatives: Kyle Anderson, Corey Cadby, Damon Heta (DPA Number One), James Bailey (DPA Number Two), Ben Robb (DPNZ Qualifier), DPA Qualifiers x3 (July 4-6, Warilla)
Tickets: ticketek.com.au/DartsMasters

2019 Melbourne Darts Masters
August 16-17, Melbourne Arena
PDC Representatives:
Michael van Gerwen, Rob Cross, Gary Anderson, Daryl Gurney, Peter Wright, James Wade, Simon Whitlock, Raymond van Barneveld
Oceanic Representatives: Kyle Anderson, Corey Cadby, Damon Heta (DPA Number One), James Bailey (DPA Number Two), Haupai Puha (DPNZ Qualifier), DPA Qualifiers x3 (July 4-6, Warilla)
Tickets: ticketek.com.au/DartsMasters

2019 NZ Darts Masters, presented by Burger King & TAB
August 23-24, Claudelands Arena, Hamilton
PDC Representatives:
Michael van Gerwen, Rob Cross, Gary Anderson, Daryl Gurney, Peter Wright, James Wade, Simon Whitlock, Raymond van Barneveld
Oceanic Representatives: Kyle Anderson, Corey Cadby, Cody Harris, Haupai Puha (DPNZ Number One), Craig Caldwell (DPNZ Number Two), Damon Heta, Ben Robb (DPNZ Qualifiers), DPA Qualifier (July 7, Warilla)
Tickets: ticketek.co.nz/Darts

NZ Darts Masters Qualifier One
Quarter-Finals

Mark Cleaver 5-4 Tukina Weko
Warren Parry 5-2 A J Te Kira
Warren French 5-4 James Bailey
Damon Heta 5-1 John Kelly

Semi-Finals
Warren Parry 6-5 Mark Cleaver
Damon Heta 6-1 Warren French

Final
Damon Heta 7-2 Warren Parry

NZ Darts Masters Qualifier Two
Quarter-Finals

A J Te Kira 5-0 John Kelly
Mark Cleaver 5-0 Tukina Weko
Ben Robb 5-1 Warren French
Warren Parry 5-0 Kayden Milne

Semi-Finals
A J Te Kira 6-5 Mark Cleaver
Ben Robb 6-5 Warren Parry

Final
Ben Robb 7-5 A J Te Kira

Brisbane Darts Masters Qualifier
Quarter-Finals

John Kelly 5-4 Haupai Puha
Warren Parry 5-3 Graeme Lowe
Kayden Milne 5-3 Bernie Smith
Ben Robb 5-2 Mark Cleaver

Semi-Finals
John Kelly 6-4 Warren Parry
Ben Robb 6-1 Kayden Milne

Final
Ben Robb 7-4 John Kelly

Melbourne Darts Masters Qualifier
Quarter-Finals

Haupai Puha 5-3 John Kelly
Mark Cleaver 5-2 Graeme Lowe
Kayden Milne 5-0 Lachy Rountree
Ben Robb 5-3 Tahuna Irwin

Semi-Finals
Haupai Puha 6-5 Mark Cleaver
Ben Robb 6-1 Kayden Milne

Final
Haupai Puha 7-5 Ben Robb