The schedule of play for the 2019 Ladbrokes Players Championship Finals has been confirmed ahead of the three-day event at the Butlin's Minehead Resort from November 22-24.

The £500,000 tournament features the top 64 players from the final 2019 Players Championship Order of Merit, based on results in the 30 one-day ProTour events held during the year.

Play on the opening two days of the event will be split across two stages at the Butlin's Minehead Resort, with the action on the main stage accompanied by games in the popular Reds venue.

Daryl Gurney (Lawrence Lustig, PDC)

Friday's opening day sees the first round split across two sessions, with reigning champion Daryl Gurney opening his title defence against Luke Woodhouse on the main stage in the evening session.

World Champion Michael van Gerwen is also in action on the main stage as he meets Luke Humphries, while number one seed Gerwyn Price plays Mickey Mansell.

March's UK Open champion Nathan Aspinall makes his return to the Minehead stage in a tasty first round tie against five-time World Champion Raymond van Barneveld, while top-ten stars Peter Wright, James Wade and Mensur Suljovic also appear in the evening session.

World Youth Champion Dimitri Van den Bergh opens the afternoon's main stage action against Stephen Bunting, with World Championship finalist Michael Smith, Lakeside Champion Glen Durrant and formr World Youth Champion Max Hopp also in action during the afternoon session.

Saturday sees the second round held in the afternoon session and the third round in the evening session, with play continuing across two stages.

Sunday then sees the action centred on the main stage, with the quarter-finals in the afternoon session and the semi-finals and final in the evening session, along with the PDC Unicorn World Youth Championship final.

A limited number of Weekend Break Packages are still available and can be purchased via the Butlin's Big Weekends website.

The Ladbrokes Players Championship Finals will be broadcast live on ITV4 in the UK & Ireland, at PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers and through the PDC's international broadcast partners, including RTL7 in the Netherlands and DAZN worldwide.

Matches from stage two on Friday and Saturday will be streamed live for PDCTV-HD Subscribers at video.pdc.tv.

2019 Ladbrokes Players Championship Finals
Friday November 22
Afternoon Session (1245 GMT)

First Round
Main Stage
Dimitri Van den Bergh v Stephen Bunting
Jose de Sousa v James Richardson
Glen Durrant v Scott Baker
Max Hopp v Jelle Klaasen
Chris Dobey v Cristo Reyes
Jeffrey de Zwaan v Simon Whitlock
Michael Smith v Martin Schindler
Ian White v Devon Petersen

Stage Two
Harry Ward v Darius Labanauskas
Justin Pipe v Mervyn King
Brendan Dolan v Ross Smith
John Henderson v Ryan Joyce
Keegan Brown v Andy Boulton
Steve Beaton v Ricky Evans
Danny Noppert v Ryan Searle
Dave Chisnall v Matthew Edgar

Evening Session (1900 GMT)
First Round
Main Stage
Krzysztof Ratajski v Steve Lennon
Gerwyn Price v Mickey Mansell
James Wade v Ted Evetts
Mensur Suljovic v Kim Huybrechts
Daryl Gurney v Luke Woodhouse
Michael van Gerwen v Luke Humphries
Peter Wright v James Wilson
Nathan Aspinall v Raymond van Barneveld

Stage Two
Jonny Clayton v Ryan Meikle
Joe Cullen v Kyle Anderson
Vincent van der Voort v Arron Monk
Gabriel Clemens v Mark McGeeney
Adrian Lewis v Josh Payne
William O'Connor v Steve West
Jermaine Wattimena v Jamie Hughes
Ron Meulenkamp v Rob Cross

Saturday November 23
Afternoon Session (1245 GMT)

Second Round
Main Stage
Price/Mansell v Brown/Boulton
Wade/Evetts v Beaton/Evans
Suljovic/Huybrechts v Noppert/Searle
Gurney/Woodhouse v Clemens/McGeeney
Lewis/Payne v Van Gerwen/Humphries
Wright/Wilson v Dobey/Reyes
Aspinall/Van Barneveld v Cullen/Anderson
Wattimena/Hughes v Meulenkamp/Cross

Stage Two
De Zwaan/Whitlock v Henderson/Joyce
Clayton/Meikle v Ward/Labanauskas
De Sousa/Richardson v Van den Bergh/Bunting
White/Petersen v Van der Voort/Monk
Ratajski/Lennon v O'Connor/West
Durrant/Baker v Hopp/Klaasen
Chisnall/Edgar v Pipe/King
M Smith/Schindler v Dolan/R Smith

Evening Session (1900 GMT)
Third Round
Main Stage & Stage Two, four matches per stage
Schedule of play TBC

Sunday November 24
Main Stage Only

Afternoon Session (1245 GMT)
Quarter-Finals

Evening Session (1900 GMT)
Semi-Finals & Final
Plus PDC Unicorn World Youth Championship Final

Format
First Round - Best of 11 legs
Second Round - Best of 11 legs
Third Round - Best of 19 legs
Quarter-Finals - Best of 19 legs
Semi-Finals - Best of 21 legs
Final - Best of 21 legs

Prize Fund
Winner - £100,000
Runner-Up - £50,000
Semi-Finalists - £25,000
Quarter-Finalists - £15,000
Third Round Losers - £10,000
Second Round Losers - £5,000
First Round Losers - £2,500
Total - £500,000