Ross Smith was the outstanding performer on the opening day of the 2020 International Darts Open, as five German players won through to the second round in Riesa.

Former UK Open quarter-finalist Smith averaged 112.86 in a superb first round victory over Mario Vandenbogaerde, dropping just one leg in a relentless display.

Smith - who has previously achieved a nine-darter on the European Tour stage - landed a ten-dart leg amongst six brilliant winning legs of 14 darts or less to create a tasty last 32 tie against reigning champion Gerwyn Price.

Max Hopp's bid to win a second European Tour title began with a fine 6-1 win over Dutch ace Jelle Klaasen, moving the German ace through to play last weekend's European Darts Grand Prix champion Jose De Sousa.

Gabriel Clemens, who is closing in on a spot in the world's top 32, sealed his 6-1 win over Philipp Hagemann with a superb 167 checkout as he averaged almost 100.

Martin Schindler will play Michael Smith in round two after defeating Tytus Kanik 6-1, with the Polish ace taking out 170 in leg two only to see the German ace reel off the next five legs for victory.

They are joined in the last 32 by Host Nation Qualifiers Franz Roetzsch and Robert Marijanovic, who defeated Brendan Dolan and Jamie Lewis respectively on Friday.

Madars Razma held off Kai Fan Leung's fightback from 4-1 down to trail 5-4 as the Latvian ace moved through to a tie with world number one Michael van Gerwen with a 6-4 success.

Jason Lowe survived four missed match darts from Scott Marsh in the deciding leg of their tie, following up earlier finishes of 117, 124 and 121 with an 89 checkout to snatch victory.

Sweden's Andreas Harrysson made his long-awaited European Tour debut with a 6-3 win over Benito van de Pas, as he moved through to take on James Wade on Saturday.

Former World Championship finalist Andy Hamilton proved too strong for Germany qualifier Simeon Heinz, with a 6-2 win setting up a second round meeting with Stephen Bunting.

Ron Meulenkamp kept his European Championship hopes alive with a 6-2 defeat of experienced German Michael Rosenauer, who paid for 11 missed doubles during the contest.

Steve West saw off Toni Alcinas 6-3 despite the Spanish ace finishing 121 and legs of 13 and 12 darts during their contest, moving himself through to play Jamie Hughes.

Danny Noppert dropped just one leg in his convincing win over Sebastian Pohl as he set up a second round meeting with Adrian Lewis, who makes his return to action on Saturday.

Scott Baker claimed the final two legs of his tie with Michael Unterbuchner to break a four-all deadlock and move through to a meeting with Daryl Gurney.

Martijn Kleermaker - who reached the third round of the European Darts Grand Prix last weekend - came from 5-3 down to snatch victory against debutant Arsen Ballaj and now plays Krzysztof Ratajski.

Spain's Jesus Noguera moves through to play Ian White following his whitewash of Maik Kuivenhoven in Friday's final first round tie.

The year's final European Tour event continues on Saturday with the second round at the Sachsenarena, where the 16 seeded players enter the action.

The International Darts Open will be broadcast through PDCTV as well as through a series of bookmakers' websites worldwide.

Click here to subscribe to PDCTV - options include £2.99 event pass.

2020 International Darts Open
Friday October 23
First Round    
Afternoon Session

Jason Lowe 6-5 Scott Marsh
Andreas Harrysson 6-3 Benito van de Pas
Andy Hamilton 6-2 Simeon Heinz
Ross Smith 6-1 Mario Vandenbogaerde
Franz Roetsch 6-4 Brendan Dolan
Ron Meulenkamp 6-2 Michael Rosenauer
Steve West 6-3 Toni Alcinas
Danny Noppert 6-1 Sebastian Pohl

Evening Session
Robert Marijanovic 6-0 Jamie Lewis
Martin Schindler 6-1 Tytus Kanik
Scott Baker 6-4 Michael Unterbuchner
Martijn Kleermaker 6-5 Arsen Ballaj
Madars Razma 6-4 Kai Fan Leung
Max Hopp 6-1 Jelle Klaasen
Gabriel Clemens 6-1 Philipp Hagemann
Jesus Noguera 6-0 Maik Kuivenhoven

Saturday October 24
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)

Jamie Hughes v Steve West
Adrian Lewis v Danny Noppert
Michael Smith v Martin Schindler
Joe Cullen v Robert Marijanovic
Daryl Gurney v Scott Baker
Dave Chisnall v Ron Meulenkamp
James Wade v Andreas Harrysson
Rob Cross v Franz Roetsch

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Krzysztof Ratajski v Martijn Kleermaker
Stephen Bunting v Andy Hamilton
Nathan Aspinall v Jason Lowe
Mensur Suljovic v Gabriel Clemens
Michael van Gerwen v Madars Razma
Gerwyn Price v Ross Smith
Jose De Sousa v Max Hopp
Ian White v Jesus Noguera

Sunday October 25
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Third Round

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Format
All games up to and including the quarter-finals are the best of 11 legs, with the semi-finals the best of 13 legs and the final the best of 15 legs.
Sunday's games played in Draw Bracket order

Tournament Draw Bracket - Second Round Onwards
(1) Michael van Gerwen v Madars Razma/Kai Fan Leung
(16) Stephen Bunting v Simeon Heinz/Andy Hamilton
(8) James Wade v Benito van de Pas/Andreas Harrysson
(9) Nathan Aspinall v Scott Marsh/Jason Lowe
(4) Krzysztof Ratajski v Martijn Kleermaker/Arsen Ballaj
(13) Rob Cross v Franz Roetsch/Brendan Dolan
(5) Mensur Suljovic v Gabriel Clemens/Philipp Hagemann
(12) Jamie Hughes v Steve West/Toni Alcinas
(2) Gerwyn Price v Mario Vandenbogaerde/Ross Smith
(15) Jose De Sousa v Max Hopp/Jelle Klaasen
(7) Dave Chisnall v Michael Rosenauer/Ron Meulenkamp
(10) Joe Cullen v Jamie Lewis/Robert Marijanovic
(3) Ian White v Maik Kuivenhoven/Jesus Noguera
(14) Michael Smith v Tytus Kanik/Martin Schindler
(6) Daryl Gurney v Scott Baker/Michael Unterbuchner
(11) Adrian Lewis v Danny Noppert/Sebastian Pohl

Prize Fund  
Winner - £25,000
Runner-up - £10,000
Semi-Finalists - £6,500
Quarter-Finalists - £5,000
Last 16 - £3,000
Last 32 - £2,000
Last 48 - £1,000
Total - £140,000