Smith Relishing Ally Pally Return

World Series of Darts

Jul 06 2018

JEFF SMITH is relishing his return to the Alexandra Palace in December after winning the William Hill North American Championship on Thursday.

Qualifiers' Timings Confirmed

News

Sep 19 2017

TIMINGS have been confirmed for the qualifying events to be held throughout October and November.

O'Connor & Cullen's Irish Showdown

News

Sep 12 2017

WILLIAM O'CONNOR & Jason Cullen will contest the final of the Tom Kirby Memorial Irish Matchplay on October 7.

Asada Secures World Championship Spot

Cazoo World Darts Championship

Sep 10 2017

SEIGO ASADA has won the PDJ Japanese Qualifier to secure a William Hill World Darts Championship debut.

ProgrammeMaster Sale & Subscriptions Available!

News

Aug 30 2017

FANS can now purchase a ProgrammeMaster subscription for the next 12 months of PDC televised events.

Ally Pally Spot For South & Central America

Cazoo World Darts Championship

Aug 29 2017

A SOUTH & Central American Qualifier for the William Hill World Darts Championship will be held in Brazil in September.

William Hill World Darts Championship Tickets

Cazoo World Darts Championship

Jul 21 2017

TICKETS & Hospitality PAckages for the 2017/2018 William Hill World Darts Championship are on sale but selling fast!

North American Glory For Bruguier

World Series of Darts

Jul 13 2017

WILLARD BRUGUIER claimed glory on his big-stage debut by snatching victory in the North American Championship.

Harris Secures World Championship Spot

Overseas Sanctioned Tours

Jul 09 2017

CODY HARRIS has won a place in the William Hill World Darts Championship & Melbourne Darts Masters.

Awards Nominations For World Championship

Cazoo World Darts Championship

Apr 24 2017

THE PDC has received two nominations in the 2017 Sports Business Awards.

The 2021/22 William Hill World Darts Championship took place from December 15-January 3.

The tournament saw 96 players from around the world competing for £2.5million in prize money, as Peter Wright defeated Michael Smith in the final to become a two-time World champion.

Schedule of Play
Wednesday December 15 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) Ritchie Edhouse 3-2 Peter Hudson*** (3-1, 2-3, 1-3, 3-0, 3-0)
(R1) Ricky Evans 3-0 Nitin Kumar (3-1, 3-0, 3-1)
(R1) Adrian Lewis 3-1 Matt Campbell (2-3, 3-0, 3-0, 3-2)
(R2) Gerwyn Price 3-1 Ritchie Edhouse (0-3, 3-2, 3-2, 3-0)

Thursday December 16
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) Steve Lennon 3-1 Madars Razma (3-1, 1-3, 3-2, 3-2)
(R1) Chris Landman 3-0 Scott Mitchell (3-0, 3-0, 3-2)
(R1) Chas Barstow 3-1 John Norman Jnr (3-1, 3-0,1-3, 3-2)
(R2) Daryl Gurney 3-1 Ricky Evans (2-3, 3-1, 3-1, 3-2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) William O’Connor 3-2 Danny Lauby (3-1, 3-1, 1-3, 2-3, 3-2)
(R1) Ryan Meikle 3-0 Fabian Schmutzler (3-0, 3-1, 3-2)
(R1) Ron Meulenkamp 3-0 Lisa Ashton (3-1, 3-0, 3-1)
(R2) Gary Anderson 3-1 Adrian Lewis (2-3, 3-0, 3-1, 3-0)

Friday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) Ryan Joyce 3-2 Roman Benecky (3-0, 3-1, 1-3, 1-3, 3-2)
(R1) Keane Barry 3-2 Royden Lam (3-1, 3-1, 2-3, 1-3, 3-1)
(R1) Boris Koltsov 3-0 Jermaine Wattimena (3-1, 3-1, 3-2)
(R2) Steve Lennon 3-1 Krzysztof Ratajski (3-2, 0-3, 3-0, 3-1)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) Joe Murnan 3-2 Paul Lim (1-3, 3-1, 3-2, 2-3, 3-1)
(R1) William Borland 3-2 Bradley Brooks (0-3, 3-1, 3-2, 2-3, 3-2) ^Borland hit nine-darter in set five, leg five
(R1) Ross Smith 3-0 Jeff Smith (3-1, 3-0, 3-2)
(R2) Peter Wright 3-0 Ryan Meikle (3-2, 3-1, 3-0)

Saturday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
(R1) Raymond Smith 3-1 Jamie Hughes (3-2, 3-1, 1-3, 3-1)
(R1) Callan Rydz 3-0 Yuki Yamada (3-2, 3-0, 3-0)
(R1) Mike De Decker* 3-1 Darius Labanauskas (1-3, 3-0, 3-2, 3-0) ^Labanauskas hit nine-darter in set one, leg four
(R2) Ian White 3-1 Chris Landman (3-2, 3-0, 2-3, 3-0)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) Adam Hunt 3-0 Boris Krcmar (3-1, 3-1, 3-2)
(R1) Jim Williams 3-1 Ted Evetts (3-0, 3-1, 0-3, 3-1)
(R1) Rowby-John Rodriguez 3-0 Nick Kenny (3-0, 3-1, 3-0)
(R2) Michael van Gerwen 3-1 Chas Barstow (2-3, 3-1, 3-0, 3-1)

Sunday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

(R1) Maik Kuivenhoven 3-1 Ky Smith (3-1, 3-0, 1-3, 3-1)
(R1) Jason Heaver 3-1 Gordon Mathers** (3-1, 3-2, 2-3, 3-0)
(R1) Alan Soutar 3-2 Diogo Portela (2-3, 3-1, 3-1, 2-3, 3-1)
(R2) Ross Smith 3-2 Stephen Bunting (3-0, 2-3, 1-3, 3-1, 4-2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
(R1) Martijn Kleermaker 3-1 John Michael (3-0, 3-2, 1-3, 3-0)
(R1) Florian Hempel 3-0 Martin Schindler (3-1, 3-2, 3-1)
(R1) Steve Beaton 3-2 Fallon Sherrock (3-2, 2-3, 3-0, 0-3, 3-1)
(R2) Jonny Clayton 3-2 Keane Barry (3-1, 2-3, 1-3, 3-1, 3-0)

Monday December 20 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
(R1) Luke Woodhouse 3-1 James Wilson (2-3, 3-1, 3-2, 3-1)
(R1) Rusty-Jake Rodriguez 3-1 Ben Robb (3-2, 2-3, 3-0, 3-1)
(R1) Raymond van Barneveld 3-0 Lourence Ilagan (3-1, 3-0, 3-1)
(R2) James Wade 3-1 Maik Kuivenhoven (3-1, 3-1, 0-3, 3-1)

Tuesday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)

2x First Round, 2x Second Round
(R1) Lewy Williams 3-0 Toyokazu Shibata (3-1, 3-1, 3-0)
(R1) Jason Lowe 3-0 Daniel Larsson (3-0, 3-1, 3-0)
(R2) Mervyn King 3-2 Ryan Joyce (1-3, 0-3, 3-0, 3-0, 3-0)
(R2) Dave Chisnall 3-0 Mike De Decker (3-2, 3-1, 3-1)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

(R2) Vincent van der Voort 3-0 Adam Hunt (3-2, 3-2, 3-0)
(R2) Michael Smith 3-0 Ron Meulenkamp (3-0, 3-1, 3-0) 
(R2) Florian Hempel 3-1 Dimitri Van den Bergh (3-2, 0-3, 3-1, 3-0)
(R2) Raymond Smith 3-0 Devon Petersen (3-0, 3-1, 3-2)

Wednesday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Ryan Searle 3-0 William Borland (3-0, 3-2, 3-2) 
William O’Connor 3-0 Glen Durrant (3-1, 3-0, 3-0) 
Luke Humphries 3-0 Rowby-John Rodriguez (3-0, 3-1, 3-1)
Joe Cullen 3-2 Jim Williams (0-3, 3-0, 1-3, 3-0, 3-1)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Nathan Aspinall 3-2 Joe Murnan (2-3, 3-1, 1-3, 3-2, 3-1)
Dirk van Duijvenbode 3-2 Boris Koltsov (3-2, 0-3, 1-3, 3-1, 4-2)
Kim Huybrechts 3-1 Steve Beaton (1-3, 3-1, 3-1, 3-2)
Martijn Kleermaker 3-1 Simon Whitlock (3-2, 2-3, 3-1, 3-0)

Thursday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Damon Heta 3-1 Luke Woodhouse (3-2, 3-1, 2-3, 3-1)
Callan Rydz 3-0 Brendan Dolan (3-1, 3-0, 3-2)
Alan Soutar 3-2 Mensur Suljovic (1-3, 0-3, 3-2, 3-2, 6-4)
Jose de Sousa 3-2 Jason Lowe (2-3, 2-3, 3-1, 3-1, 3-0)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Danny Noppert 3-1 Jason Heaver (1-3, 3-1, 3-0, 3-1)
Gabriel Clemens 3-0 Lewy Williams (3-0, 3-2, 3-1) 
Rob Cross 3-1 Raymond van Barneveld (1-3, 3-1, 3-2, 3-0) 
Chris Dobey 3-2 Rusty-Jake Rodriguez (2-3, 2-3, 3-1, 3-1, 3-1)

Monday December 27
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Dirk Van Duijvenbode 4-3 Ross Smith (1-3, 2-3, 2-3, 3-2, 3-0, 3-1, 3-1)
Michael Smith 4-2 William O'Connor (1-3, 3-2, 3-1, 3-0, 2-3, 3-2)
Raymond Smith 4-1 Florian Hempel (3-1, 3-2, 2-3, 3-1, 3-2)
 
Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

James Wade bye Vincent Van der Voort****
Gerwyn Price 4-3 Kim Huybrechts (3-0, 1-3, 2-3, 3-0, 3-0, 2-3, 6-5)
Jonny Clayton 4-0 Gabriel Clemens (3-1, 3-1, 3-2, 3-0)
 
Tuesday December 28
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Mervyn King 4-0 Steve Lennon (3-1, 3-1, 3-1, 3-2) 
Ryan Searle 4-2 Danny Noppert (2-3, 3-1, 3-2, 1-3, 3-2, 3-0)
Martijn Kleermaker 4-3 Joe Cullen (3-0, 3-1, 3-2, 0-3, 2-3, 0-3, 4-2) 

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

Rob Cross 4-3 Daryl Gurney (3-2, 3-2, 2-3, 3-2, 1-3, 2-3, 3-1)
Peter Wright 4-2 Damon Heta (1-3, 2-3, 3-2, 3-1, 3-0, 3-0)
Chris Dobey bye Michael van Gerwen*****
 
Wednesday December 29
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

(R3) Alan Soutar 4-3 Jose De Sousa (2-3, 3-0, 3-1, 0-3, 2-3, 3-2, 3-1)
(R3) Luke Humphries bye Dave Chisnall******
(R3) Callan Rydz 4-0 Nathan Aspinall (3-1, 3-1, 3-0, 3-2)
 
Evening Session (1900 GMT)
1x Third Round, 2x Fourth Round

(R3) Gary Anderson 4-3 Ian White​ (2-3, 0-3, 2-3, 3-1, 3-0, 3-2, 3-1)
(R4) Gerwyn Price 4-1 Dirk van Duijvenbode (1-3, 3-0, 3-0, 3-0, 3-0) 
(R4) Michael Smith 4-3 Jonny Clayton (2-3, 1-3, 3-1, 3-2, 3-1, 1-3, 6-4)

Thursday December 30
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Fourth Round

Mervyn King 4-3 Raymond Smith (2-3, 0-3, 3-0, 0-3, 3-0, 3-1, 3-0)
Callan Rydz 4-1 Alan Soutar (1-3, 3-1, 3-0, 3-0, 3-0)
Luke Humphries 4-3 Chris Dobey (2-3, 0-3, 3-2, 2-3, 3-1, 3-1, 5-3)
 
Evening Session (1900 GMT)
3x Fourth Round

James Wade 4-0 Martijn Kleermaker (3-0, 3-1, 3-2, 3-1)
Gary Anderson 4-3 Rob Cross (2-3, 3-0, 3-1, 3-1, 1-3, 2-3, 3-1)
Peter Wright 4-1 Ryan Searle (3-1, 3-2, 1-3, 3-0, 3-1)

Saturday January 1
Afternoon Session (1230 GMT)

2x Quarter-Finals
James Wade 5-0 Mervyn King (3-2, 3-2, 3-1, 3-2, 3-1)
Gary Anderson 5-2 Luke Humphries (0-3, 3-2, 3-1, 1-3, 3-2, 3-2, 3-2)

Evening Session (1930 GMT)
2x Quarter-Finals

Peter Wright 5-4 Callan Rydz (0-3, 2-3, 3-1, 1-3, 3-1, 3-2, 1-3, 3-0, 4-2)
Michael Smith 5-4 Gerwyn Price (2-3, 3-0, 2-3, 3-1, 1-3, 3-0, 2-3, 3-2, 3-1)

Sunday January 2 (1930 GMT)
2x Semi-Finals

Michael Smith 6-3 James Wade (3-2, 3-1, 2-3, 3-2, 3-1, 3-0, 1-3, 2-3, 3-1)
Peter Wright 6-4 Gary Anderson (3-1, 3-2, 3-1, 1-3, 1-3, 3-1, 1-3, 3-1, 1-3, 3-2)

Monday January 3 (2000 GMT)
Final

Peter Wright 7-5 Michael Smith (3-1, 3-1, 1-3, 2-3, 3-2, 1-3, 0-3, 3-1, 2-3, 3-2, 3-0, 3-1)

* Mike De Decker replaced Charles Losper, who withdrew on December 6.
** Gordon Mathers replaced Juan Rodriguez, who withdrew on December 11.
*** Peter Hudson replaced Lihao Wen, who withdrew on December 14.
**** Vincent van der Voort withdrew on December 27, James Wade received a bye.
***** Michael van Gerwen withdrew on December 28, Chris Dobey received a bye.
****** Dave Chisnall withdrew on December 29, Luke Humphries received a bye. 

Prize Fund
Winner - £500,000
Runner-Up - £200,000
Semi-Finalists - £100,000
Quarter-Finalists - £50,000
Fourth Round - £35,000
Third Round - £25,000
Second Round - £15,000
First Round - £7,500

Drawboard