Max Hopp (Kelly Deckers, PDC)

Huge Leap For Hopp!

European Tour

Apr 16 2018
MAX HOPP'S remarkable German Darts Open triumph is set to be a breakthrough moment in the former World Youth Champion's career.

The 2019 Unibet European Championship will take place from October 24-27 at the Lokhalle in Gottingen, Germany.

Broadcast live on ITV4, the £500,000 event is a culmination of the year's 13 European Tour events, which provides the 32 qualifiers for the European Championship based on the final Order of Merit.

Schedule of Play
Thursday October 24
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
First Round x8

Joe Cullen v Mervyn King
Dave Chisnall v Dimitri Van den Bergh
Glen Durrant v Ricky Evans
Adrian Lewis v Simon Whitlock
Rob Cross v Darren Webster
James Wade v Jonny Clayton
Michael van Gerwen v Ross Smith
Daryl Gurney v William O'Connor

Friday October 25
Afternoon Session (1245 local time, 1145 BST)
First Round x8

Jamie Hughes v Jermaine Wattimena
Keegan Brown v Stephen Bunting
Krzysztof Ratajski v Chris Dobey
Nathan Aspinall v Steve Beaton
Mensur Suljovic v Vincent van der Voort
Ian White v Michael Smith
Peter Wright v Jeffrey de Zwaan
Gerwyn Price v Ted Evetts

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Second Round x4

Cullen/King v Cross/Webster
Gurney/O'Connor v Lewis/Whitlock
Chisnall/Van den Bergh v Wade/Clayton
Van Gerwen/R Smith v Durrant/Evans

Saturday October 26
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Second Round x4

Suljovic/Van der Voort v Ratajski/Dobey
White/M Smith v Brown/Bunting
Price/Evetts v Aspinall/Beaton
Wright/De Zwaan v Hughes/Wattimena

Sunday October 27 (1245 local time, 1145 GMT)
Afternoon Session
Quarter-Finals

Evening Session (1900 local time, 1800 GMT)
Semi-Finals & Final

Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v (32) Ross Smith
(16) Glen Durrant v (17) Ricky Evans
(8) Joe Cullen v (25) Mervyn King
(9) Rob Cross v (24) Darren Webster
(5) Dave Chisnall v (28) Dimitri Van den Bergh
(12) James Wade v (21) Jonny Clayton
(4) Daryl Gurney v (29) William O'Connor
(13) Adrian Lewis v (20) Simon Whitlock
(2) Ian White v (31) Michael Smith
(15) Keegan Brown v (18) Stephen Bunting
(7) Peter Wright v (26) Jeffrey de Zwaan
(10) Jamie Hughes v (23) Jermaine Wattimena
(6) Mensur Suljovic v (27) Vincent van der Voort
(11) Krzysztof Ratajski v (22) Chris Dobey
(3) Gerwyn Price v (30) Ted Evetts
(14) Nathan Aspinall v (19) Steve Beaton

The schedule of play will be confirmed in due course.

Drawboard