Michael van Gerwen (Lawrence Lustig, PDC)

Post-Christmas Schedule Announced

William Hill World Darts Championship

Dec 23 2019
World Champions Michael van Gerwen & Gary Anderson will join Fallon Sherrock in Friday's action.
Fallon Sherrock (Lawrence Lustig/PDC)

Sherrock: Back to business

William Hill World Darts Championship

Dec 21 2019
Fallon Sherrock is focusing her attention back on playing darts after a whirlwind few days.

Friday December 13 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Jelle Klaasen 3-1 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-2 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-1 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-1 Jelle Klaasen (Second Round)

Saturday December 14
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Darius Labanauskas 3-0 Matthew Edgar (First Round)
Yuki Yamada 3-1 Ryan Meikle (First Round)
Luke Woodhouse 3-0 Paul Lim (First Round)
Luke Humphries 3-2 Jermaine Wattimena (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Mark McGeeney 3-1 Matt Campbell (First Round)
Zoran Lerchbacher 3-2 Jamie Hughes (First Round)
Darin Young 3-1 Raymond van Barneveld (First Round)
Kim Huybrechts 3-0 Rob Cross (Second Round)

Sunday December 15
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Kyle Anderson 3-2 Xiaochen Zong (First Round)
Ciaran Teehan 3-0 Ross Smith (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round)
Darius Labanauskas 3-1 Ian White (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Jose Justicia 3-0 Arron Monk  (First Round)
Danny Baggish 3-2 Andy Boulton (First Round)
James Richardson 3-2 Mikuru Suzuki (First Round) 
Luke Woodhouse 3-1 Michael Smith (Second Round)

Monday December 16 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Callan Rydz 3-2 Steve Lennon (First Round)
William O’Connor 3-0 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-0 Keane Barry (First Round) 
Gary Anderson 3-0 Brendan Dolan (Second Round)

Tuesday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ryan Searle 3-2 Robbie King (First Round)
Cristo Reyes 3-2 Lourence Ilagan (First Round) 
Noel Malicdem 3-0 Rowby-John Rodriguez (First Round) 
Krzysztof Ratajski 3-1 Zoran Lerchbacher (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ritchie Edhouse 3-1 Boris Koltsov (First Round) 
Damon Heta 3-0 Jose De Sousa (First Round)
Fallon Sherrock 3-2 Ted Evetts (First Round) 
Jeffrey de Zwaan 3-2 Darin Young (Second Round)

Wednesday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Ron Meulenkamp 3-0 Ben Robb (First Round) 
Seigo Asada 3-0 Mickey Mansell (First Round)
Harry Ward 3-2 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-2 Jose Justicia (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Nico Kurz 3-1 James Wilson (First Round)
Josh Payne 3-0 Diogo Portela (First Round)
Benito van de Pas 3-2 Gabriel Clemens (First Round) 
James Wade 3-0 Ritchie Edhouse (Second Round)

Thursday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
2x First Round, 2x Second Round

Justin Pipe 3-2 Benjamin Pratnemer (First Round)
Jan Dekker 3-2 Ryan Joyce (First Round) 
John Henderson 3-0 James Richardson (Second Round)
Steve Beaton 3-1 Kyle Anderson (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Chris Dobey 3-2 Ron Meulenkamp (Second Round)
Danny Noppert 3-2 Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-1 Vincent van der Voort (Second Round)
Gerwyn Price 3-2 William O’Connor (Second Round)

Friday December 20
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Darren Webster 3-0 Yuki Yamada (Second Round)
Mervyn King 3-2 Ciaran Teehan (Second Round)
Jonny Clayton 3-0 Jan Dekker (Second Round)
Ricky Evans 3-1 Mark McGeeney (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Nathan Aspinall 3-1 Danny Baggish (Second Round)
Nico Kurz 3-1 Joe Cullen (Second Round)
Max Hopp 3-2 Benito van de Pas (Second Round)
Peter Wright 3-2 Noel Malicdem (Second Round)

Saturday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Seigo Asada 3-2 Keegan Brown (Second Round)
Simon Whitlock 3-0 Harry Ward (Second Round)
Ryan Searle 3-0 Steve West (Second Round)
Adrian Lewis 3-2 Cristo Reyes (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Daryl Gurney 3-0 Justin Pipe (Second Round)
Glen Durrant 3-0 Damon Heta (Second Round)
Fallon Sherrock 3-1 Mensur Suljovic (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-0 Josh Payne (Second Round)

Sunday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Stephen Bunting 4-0 Jonny Clayton
Darius Labanauskas 4-2 Max Hopp
Nathan Aspinall 4-3 Krzysztof Ratajski

Evening Session (1900)
3x Third Round

Steve Beaton 4-2 James Wade
Kim Huybrechts 4-2 Danny Noppert
Michael van Gerwen 4-0 Ricky Evans

Monday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Luke Humphries 4-2 Nico Kurz
Adrian Lewis 4-3 Darren Webster
Dimitri Van den Bergh 4-2 Luke Woodhouse

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round

Jeffrey de Zwaan 4-3 Dave Chisnall
Gary Anderson 4-3 Ryan Searle
Peter Wright 4-2 Seigo Asada

Friday December 27
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round

Simon Whitlock 4-1 Mervyn King
Glen Durrant 4-2 Daryl Gurney
Chris Dobey 4-2 Fallon Sherrock

Evening Session (1900 GMT)
1x Third Round

Gerwyn Price 4-0 John Henderson
2x Fourth Round
Nathan Aspinall 4-2 Gary Anderson
Michael van Gerwen 4-0 Stephen Bunting
 
Saturday December 28
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Fourth Round

Darius Labanauskas 4-2 Steve Beaton
Luke Humphries 4-1 Kim Huybrechts
Dimitri Van den Bergh 4-3 Adrian Lewis
 
Evening Session (1900 GMT)
3x Fourth Round

Peter Wright 4-3 Jeffrey de Zwaan
Glen Durrant 4-3 Chris Dobey
Gerwyn Price 4-2 Simon Whitlock
 
Sunday December 29
Afternoon Session (1230 GMT)
Quarter-Finals

Nathan Aspinall 5-3 Dimitri Van den Bergh
Peter Wright 5-3 Luke Humphries
 
Evening Session (1900 GMT)

Michael van Gerwen 5-2 Darius Labanauskas
Gerwyn Price 5-1 Glen Durrant
 
Monday December 30 (1900 GMT)
Semi-Finals

Peter Wright 6-3 Gerwyn Price
Michael van Gerwen 6-3 Nathan Aspinall 

Wednesday January 1 (1900 GMT)
Final

Peter Wright 7-3 Michael van Gerwen

Format
First Round - Best of five sets (no tie-break)
Second Round - Best of five sets
Third Round - Best of seven sets
Fourth Round - Best of seven sets
Quarter-Finals - Best of nine sets
Semi-Finals - Best of 11 sets
Final - Best of 13 sets

A tie-break will be in operation in all round from the second round onwards, where the final set must be won by two clear legs. If the score reaches five-all, the 11th leg will be a sudden-death leg.

Prize fund
Winner - £500,000
Runner-up - £200,000
Semi-final - £100,000
Quarter-final - £50,000
Fourth round - £35,000
Third round - £25,000
Second round - £15,000
First round - £7,500
£100,000 bonus for any player who hits two nine-dart finishes in the tournament