The UK Qualifier double-header saw 18 places on offer in each of the European Tour events in Hamburg and Hildesheim.

All games are the best of 11 legs.

Play in the ET8 UK Qualifier will commence at 5pm.

The European Darts Matchplay (ET9) will be held from June 29-July 1 in Hamburg.

The German Darts Championship (ET10) will be held from August 31-September 2 in Hildesheim.

SEE ET10 UK QUALIFIER RESULTS IN THE MATCH CENTRE - ET9 UK QUALIFIER BELOW

Follow stats via DartConnect

ET9 UK Qualifier Results
First Round

Kevin Painter 6-2 Cameron Menzies
Jamie Bain 6-2 Kevin Burness
Ryan Meikle 6-3 John Davey
Martin Atkins (Wigan) 6-1 Alan Tabern
Ricky Evans 6-2 Adam Huckvale
Darren Johnson 6-4 Prakash Jiwa
Ted Evetts 6-2 Ryan Harrington
Stephen Burton 6-1 Aden Kirk
Scott Taylor 6-4 Dave Pallett
Andy Boulton 6-4 Ross Smith
Gary Eastwood 6-3 John Goldie
Arron Monk 6-5 Ryan Searle
Nathan Aspinall 6-5 Wayne Jones
Ritchie Edhouse 6-5 Luke Woodhouse
Jim Brown 6-5 Devon Petersen
Simon Stevenson 6-2 Harry Ward
Matthew Dennant 6-5 Rhys Griffin

Second Round
Robert Owen 6-1 Kyle Anderson
Joe Murnan 6-3 Scott Darbyshire
Michael Barnard 6-5 John Henderson
Paul Nicholson 6-5 Kevin Painter
Dave Prins 6-2 Adrian Lewis
Jamie Bain 6-3 Adam Hunt
James Wilson 6-1 Bradley Brooks
Ryan Meikle 6-4 Peter Jacques
Richard North 6-0 Tony Newell
Martin Atkins (Wigan) 6-5 Dawson Murschell
Keegan Brown 6-0 Jamie Caven
Ricky Evans 6-0 Steve Hine
Alan Norris 6-2 Andrew Gilding
Darren Johnson 6-4 Terry Jenkins
Steve Lennon 6-1 Mark Dudbridge
Paul Rowley 6-5 Ted Evetts
Justin Pipe 6-3 Pete Hudson
Stephen Burton 6-4 Matt Padgett
Luke Humphries 6-3 Steve West
Scott Taylor 6-2 John Part
Jamie Lewis 6-3 Colin Osborne
Andy Boulton 6-5 Ross Twell
Ryan Joyce 6-4 Josh Payne
Eddie Dootson 6-4 Gary Eastwood
Chris Dobey 6-1 Matt Edgar
Arron Monk 6-4 Jason Cullen
William O'Connor 6-4 Mickey Mansell
Nathan Aspinall 6-2 Barrie Bates
Robert Thornton 6-2 Mark Webster
Lee Bryant 6-5 Ritchie Edhouse
Brendan Dolan 6-0 George Killington
Jim Brown 6-5 Terry Temple
Kirk Shepherd 6-3 Barry Lynn
Mark Wilson 6-5 Simon Stevenson
Jason Lowe 6-4 James Richardson
Matthew Dennant 6-2 Lee Evans

Third Round
Robert Owen 6-5 Joe Murnan
Michael Barnard 6-3 Paul Nicholson
Jamie Bain 6-4 Dave Prins
James Wilson 6-3 Ryan Meikle
Martin Atkins (Wigan) 6-4 Richard North
Keegan Brown 6-3 Ricky Evans
Darren Johnson 6-5 Alan Norris
Paul Rowley 6-5 Steve Lennon
Justin Pipe 6-4 Stephen Burton
Luke Humphries 6-4 Scott Taylor
Andy Boulton 6-2 Jamie Lewis
Ryan Joyce 6-0 Eddie Dootson
Chris Dobey 6-1 Arron Monk
William O'Connor 6-3 Nathan Aspinall
Robert Thornton 6-3 Lee Bryant
Jim Brown 6-5 Brendan Dolan
Mark Wilson 6-3 Kirk Shepherd
Jason Lowe 6-2 Matthew Dennant

Drawboard