THE 2018 Unibet Premier League season takes place from February to May across 16 successive Thursday nights.

The opening nine weeks see the ten players face each other once in the league phase, before the bottom two players in the league table following Judgement Night are eliminated.

The remaining eight players face each other once more in the remaining six league nights, before the top four players progress to compete in the Play-Offs.

2018 Unibet Premier League
Competitors (in alphabetical order)
Gary Anderson
Rob Cross
Daryl Gurney
Gerwyn Price
Michael Smith
Mensur Suljovic
Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen
Simon Whitlock
Peter Wright

2018 Unibet Premier League Dates & Venues
Night One - February 1
3Arena Dublin
Tickets via www.ticketmaster.ie and 0818 719 300 (ROI) or 0844 847 2455 (UK & NI)

Night Two - February 8
Motorpoint Arena Cardiff
Tickets via www.motorpointarenacardiff.co.uk and 029 2022 4488

Night Three - February 15
Metro Radio Arena, Newcastle
Tickets via www.eventim.co.uk and 0844 493 6666

Night Four - February 22
Mercedes-Benz Arena, Berlin
Tickets via PDC Europe and through Affilitix +49 361 644 189 760 and with email support via [email protected]

Night Five - March 1
Westpoint Arena, Exeter
Tickets via www.ticketzone.co.uk and 08444 99 99 55

Night Six - March 8
First Direct Arena, Leeds
Tickets via www.eventim.co.uk and 0844 248 1585

Night Seven - March 15
Motorpoint Arena, Nottingham
Tickets via www.motorpointarenanottingham.com and 0843 373 3000

Night Eight - March 22
The SSE Hydro, Glasgow
Tickets via www.thessehydro.com and 0844 395 4000

Night Nine - March 29
The SSE Arena, Belfast
Tickets via www.ssearenabelfast.com and 028 9073 9074
Tickets priced at £45/£39 and £25.50 including booking fee

Night Ten - April 5
Echo Arena, Liverpool
Tickets via www.echoarena.co.uk and 0844 8000 400

Night 11 - April 12
The FlyDSA Arena, Sheffield
Tickets via www.flydsaarena.co.uk and 0114 256 5656

Night 12 - April 19
Rotterdam Ahoy
Tickets via www.ticketmaster.nl and 0900 300 1250 (Netherlands, 60 cpm) or 0031 88 123 24 25 (Outside Netherlands)

Night 13 - April 26
The Manchester Arena
Tickets via www.eventim.co.uk and 0844 847 8000

Night 14 - May 3
Arena Birmingham
Tickets via www.theticketfactory.com and 0844 33 88 222

Night 15 - May 10
The BHGE Arena, Aberdeen
Tickets via www.ticketmaster.co.uk/AECC and 08444 77 9000

Play-Offs - May 17
The O2, London
Tickets via www.axs.com and 0844 856 0202

To see full results and match reports from each night of the 2017 Betway Premier League click the required link below.

Night One - Newcastle
Night Two - Nottingham
Night Three - Leeds
Night Four - Brighton
Night Five - Exeter
Night Six - Glasgow
Night Seven - Rotterdam
Night Eight - Manchester 
Night Nine - Cardiff
Night Ten - Dublin
Night 11 - Liverpool
Night 12 - Belfast
Night 13 - Birmingham
Night 14 - Sheffield
Night 15 - Aberdeen
Play-Offs - London

2017 Premier League

Night One - Thursday February 2
Metro Radio Arena, Newcastle
Kim Huybrechts 5-7 James Wade
Raymond van Barneveld 7-5 Adrian Lewis
Phil Taylor 7-3 Dave Chisnall
Gary Anderson 6-6 Michael van Gerwen
Peter Wright 7-4 Jelle Klaasen

Night Two - Thursday February 9
Motorpoint Arena, Nottingham
Adrian Lewis 7-2 Dave Chisnall
James Wade 6-6 Phil Taylor
Jelle Klaasen 3-7 Gary Anderson
Peter Wright 3-7 Michael van Gerwen
Kim Huybrechts 6-6 Raymond van Barneveld

Night Three - Thursday February 16
First Direct Arena, Leeds
Gary Anderson 5-7 Peter Wright
Adrian Lewis 4-7 James Wade
Phil Taylor 7-4 Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen 7-4 Jelle Klaasen
Dave Chisnall 7-4 Kim Huybrechts

Night Four - Thursday February 23
The Brighton Centre
Dave Chisnall 3-7 Jelle Klaasen
Michael van Gerwen 6-6 Adrian Lewis
Gary Anderson 6-6 James Wade
Phil Taylor 6-6 Kim Huybrechts
Raymond van Barneveld 6-6 Peter Wright

Night Five - Thursday March 2
Westpoint Arena, Exeter
Dave Chisnall 7-2 Raymond van Barneveld
Jelle Klaasen 6-6 Kim Huybrechts
Gary Anderson 6-6 Phil Taylor
Adrian Lewis 2-7 Peter Wright
James Wade 5-7 Dave Chisnall
NB: Fixtures amended with Michael van Gerwen unavailable due to a back injury.

Night Six - Thursday March 9
The SSE Hydro, Glasgow
Adrian Lewis 7-4 Phil Taylor
James Wade 5-7 Peter Wright
Kim Huybrechts 5-7 Michael van Gerwen
Jelle Klaasen 5-7 Raymond van Barneveld
Dave Chisnall 3-7 Gary Anderson

Night Seven - Thursday March 16
Rotterdam Ahoy
James Wade 7-3 Jelle Klaasen
Peter Wright 7-4 Dave Chisnall
Raymond van Barneveld 7-2 Gary Anderson
Kim Huybrechts 3-7 Adrian Lewis
Phil Taylor 4-7 Michael van Gerwen

Night Eight - Thursday March 23
The Manchester Arena
Michael van Gerwen 7-4 James Wade
Kim Huybrechts 2-7 Gary Anderson
Peter Wright 5-7 Phil Taylor
Jelle Klaasen 5-7 Adrian Lewis
Raymond van Barneveld 7-5 Michael van Gerwen
NB: Fixtures amended after absence of Michael van Gerwen on Night Five.

Judgement Night - Thursday March 30
Motorpoint Arena Cardiff
Phil Taylor 7-5 Jelle Klaasen
Gary Anderson 7-3 Adrian Lewis
Raymond van Barneveld 7-2 James Wade
Michael van Gerwen 7-1 Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts - Not Played
NB: Kim Huybrechts withdrew from Night Nine for family reasons. As Kim Huybrechts had already been eliminated, Peter Wright was awarded a 7-0 victory.

Night Ten - Thursday April 6
3Arena, Dublin
James Wade 5-7 Michael van Gerwen
Raymond van Barneveld 3-7 Phil Taylor
Dave Chisnall 6-6 Peter Wright
Adrian Lewis 7-3 Gary Anderson
James Wade 2-7 Raymond van Barneveld

Night 11 - Thursday April 13
Echo Arena, Liverpool
Gary Anderson 6-6 Dave Chisnall
Michael van Gerwen 6-6 Peter Wright
Adrian Lewis 7-4 Raymond van Barneveld - Nine-Darter from Adrian Lewis
Phil Taylor 5-7 James Wade
Peter Wright 2-7 Gary Anderson

Night 12 - Thursday April 20
The SSE Arena, Belfast
Dave Chisnall 7-3 Adrian Lewis
Phil Taylor 7-4 Gary Anderson
Peter Wright 7-3 James Wade
Michael van Gerwen 7-2 Raymond van Barneveld
Dave Chisnall 7-2 Phil Taylor

Night 13 - Thursday April 27
Barclaycard Arena, Birmingham
James Wade 7-4 Adrian Lewis
Dave Chisnall 6-6 Michael van Gerwen
Phil Taylor 3-7 Peter Wright
Gary Anderson 7-4 Raymond van Barneveld
Adrian Lewis 0-7 Michael van Gerwen

Night 14 - Thursday May 4
The Sheffield Arena
Peter Wright 7-2 Adrian Lewis
Raymond van Barneveld 5-7 Dave Chisnall
James Wade 3-7 Gary Anderson
Michael van Gerwen 3-7 Phil Taylor

Night 15 - Thursday May 11
GE Oil & Gas Arena, Aberdeen
Dave Chisnall 6-6 James Wade
Phil Taylor 7-5 Adrian Lewis
Peter Wright 7-1 Raymond van Barneveld
Michael van Gerwen 7-4 Gary Anderson

Play-Offs - Thursday May 18
The O2, London
Semi-Finals
Michael van Gerwen 10-7 Gary Anderson
Peter Wright 10-9 Phil Taylor

Final
Michael van Gerwen 11-10 Peter Wright

Prize Fund
Winner - £250,000
Runner-Up - £120,000
Semi-Finalists - £80,000
League Leader's Bonus - £25,000
Fifth Place - £65,000
Sixth Place - £55,000
Seventh Place - £50,000
Eighth Place - £45,000
Ninth Place - £30,000
Tenth Place - £25,000

Total £825,000